JB | LPS, start cu dreptul

Lps Suceava a debutat cu dreptul in Campionatul de Juniori Republicani B. In runda inaugurala a sezonului, echipa antrenata de Ioan Radu s-a impus duminica, cu scorul de 2-1, pe terenul celor de la Noua Generatie Iasi. Oaspetii si-au asigurat victoria prin golurile marcate de Cozachevici si Papaghiuc, dupa ce la pauza cele doua formatii se aflau la egalitate, scor 1-1. In schimb, juniorii B de la Rapid Suceava, condusi de pe banca de Marius Lup, au fost surclasati in prima etapa, pierzand pe stadionul din Itcani, cu scorul de 0-5, in fata celor de la Lps Iasi, la finalul unui meci transat de formatia oaspete inca din prima repriza, cand a inscris de patru ori.

In runda a doua, grupele de la Rapid se vor deplasa duminica, pe terenul celor de la Css Botosani, in vreme ce juniorii de la Lps Suceava vor primi in aceiasi zi, de la orele 12.00, respectiv 14.00, pe stadionul din Itcani, vizita rivalilor de la FC Botosani. Primele patru clasate in fiecare serie se vor califica in play-off, ocupantele locurilor 5-10 vor evolua in play-out, in vreme ce echipele clasate pe locurile 11-12 vor parasi competitia.