Invinsi din penalty

Rapid Suceava isi continua pasa neagra in meciurile din deplasare. Echipa pregatita de Bogdan Tudoreanu a inregistrat vineri a cincea infrangere consecutiva pe teren strain, 0-1 cu CSM Focsani, intr-un meci contand pentru etapa a XXIV-a din Liga a III-a.

Aflati pe buza prapastiei, vrancenii au inceput in ofensiva jocul de pe Stadionul “Milcovul”, iar atacantul Milea a tras primele semnale de alarma la poarta ceferista in minutele 10 si 12. Unicul gol al partidei a venit in minutul 35, cand goalkeeperul Gavriloaia a avut o interventie imprudenta in propriul careu, centralul botosanean Dumitru Branza a indicat cu seninatate punctul cu var, iar Nistoroiu a transformat pentru 1-0. Rapidistii au replicat la urmatoarea faza, dar Suleru s-a pripit in fata portii adverse si astfel CSM Focsani a intrat la pauza in avantaj. “Alb-visinii” au fost mult mai periculosi in repriza secunda, dar Jalba a condus sarabanda ratarilor cu doua situatii bune de a marca in ultimul sfert de ora al jocului. Echipa vranceana a terminat meciul in zece jucatori de camp, Stefan fiind eliminat pentru un faul din pozitiei de ultim aparator, tardiv insa pentru ca oaspetii sa mai poata schimba ceva pe tabela de marcaj.

La finalul etapei, Rapid a cazut pe locul 11, la sase puncte de zona retrogradarii. In runda viitoare, echipa suceveana va primi marti, de la orele 17.00, pe Stadionul Areni, vizita formatiei Pambac Bacau.

CSM Focsani: Oprea – Nistoroiu, Craciun, Ştefan, Sararu – Dumitriu, Toader, Bira, Mindrescu – Toma, Milea. Au mai intrat: Ciornei, Besa, Radu si Sontu.

Rapid Suceava: Gavriloaia – Pantea, Plecanciuc, Sevaciuc, Spătar – Oniu, Stănescu, Romaniuc, Jalbă – Negru Şuleru. Au mai intrat: Burlacu, Sava, Bosancu şi Apetri.