Invinsi de Mitea si Miranda

Aşa cum ne-au obişnuit, sucevenii au inceput bine meciul de sâmbătă şi au fost aproape de a deschide scorul. Din păcate, ocaziile lui Homneac, Buhuşi şi Celpan s-au răzbunat în minutul 30 al partidei, atunci când fostul jucător al echipei Ajax Amsterdam, Mitea a reuşit să înscrie pentru 1-0. După doar 3 minute, Miranda avea să majoreze avantajul gazdelor, dintr-un penalty acordat la o intervenţie neregulamentară a lui Nicolau. Sucevenii puteau să reducă din avantaj până la pauză, însă tânărul Duman nu a reuşit să fructifice o pasă excelentă primită de la Celpan. Cetatea a redus din handicap la începutul reprizei secunde prin Colban(foto). Chiar dacă în ultimul sfert de oră gazdele au evoluat cu un om în minus, galben-albaştrii nu au profitat de acest avantaj. Mai mult, Bolohan a primit şi el cartonaş roşu în minutul 88. Finalul de meci avea să îl evidenţieze pe Andrei Roheţki. Goalkeeper-ul Cetăţii a reuşit să apere un penalty executat de Torje şi a menţinut astfel diferenţa de un singur gol pe tabela de marcaj. În următoarea etapă, Cetatea va primi sâmbătă pe Areni vizita formaţiei Ştiinţa Bacău.