Înotătorii suceveni s-au întors cu zece medalii de la Campionatele Naţionale

Inotatorii suceveni s-au intors cu zece medalii de la Campionatele Nationale de cadeti, competitie care a adunat la sfarsitul saptamanii trecute, in bazinul din Targoviste, aproximativ 450 de sportivi de la 68 de cluburi. Performerul delegatiei sucevene a fost Calin Moscaliuc, care a cucerit cinci medalii si a ocupat locul 3 in clasamentul general la categoria baieti 13 ani. Inotatorul legitimat la CSU Suceava a devenit campion national in probele de 50, 100 si 400 de metri liber, a cucerit argintul la 200 de metri spate si medalia de bronz la 200 liber.  Un concurs excelent a facut si Maria Verciuc, care a ocupat locul secund in clasamentul general la categoria fete 12 ani, cu un total de patru medalii. Sportiva de la CSS-LPS Suceava a devenit campioana nationala in proba de 100 de metri bras, a obtinut luat argintul la 50 si 100 de metri liber si bronzul in proba de 200 metri bras. Cea de-a zecea medalie a fost adusa de stafeta masculina formata din Calin Moscaliuc, Ioan Socoliuc si Vlad Cibotari si Mihai Luca, medaliata cu aur in proba de 4×100 metri. Din delegatia suceveana, care a cuprins noua sportivi, au mai facut parte Daria Lucan – clasata pe locul 4 la 200 de metri bras, Victor Turluianu si Tudor Dumitras.

Odata cu aceasta competitie de cadeti se incheie un sezon extraordinar pentru noi, un sezon in care am reusit sa corectam sase recorduri nationale, sa cucerim mai multe titluri de campioni nationali si sa avem foarte multi sportivi suceveni selectionati la loturile nationale. Ma bucur ca munca acestor copii a fost incununata cu succes. Doresc sa multumesc pe aceasta cale conducerii LPS Suceava, conducerii CSU Suceava, celor de la Scoala Gimnaziala Nr. 3, domnului Catalin Bunduc si Victoria 21 Gym, precum si doamnei psiholog Irina Babau”, a declarat antrenorul Cezar Moscaliuc, care se ocupa de pregatirea inotatorilor suceveni alaturi de profesorii Teodor Fotciuc, Sorina Diaconescu si Elena Rata.