Infrangere de adio

CSM Bucovina Suceava a fost invinsa, ieri, cu scorul de 10-45, de gruparea CSM Bucuresti, intr-un meci contand pentru prima etapa a play-out-ului Diviziei Nationale la rugby.

Chiar daca a intrat pe gazonul complexului “Unirea” din postura de outsider, formatia suceveana a rezistat cu brio in primele 20 de minute ale jocului, oaspetii reusind sa deschida scorul dupa jumatatea primei reprize. Ramasa inca din minutul 30 fara aportul lui Hamciuc, care a parasit terenul in urma unei grave accidentari, trupa pregatita de Constantin Vlad a intrat la pauza cu un handicap surmontabil, scor 3-14, punctele sucevenilor fiind semnate de Flutur.

Repriza secunda a apartinut insa bucurestenilor, care s-au impus in final cu scorul de 10-45. De partea cealalta, sucevenii au urcat la cota 10 gratiei eseului reusit de Opariuc si transformat de Flutur.

Meciul de ieri a fost si ultimul disputat de CSM Bucovina inaintea pauzei competitionale din aceasta vara, urmatoarea etapa din cadrul play-out-ului fiind programata pe 31 iulie.

Pana atunci, echipa suceveana va mai participa insa la cel de-al treilea turneu al Campionatului de Rugby in 7, competitie programata in perioada 26-27 iunie la Baia Mare.

1. CSM Bucuresti 11 6 0 5 295-260 28p
2. Politehnica Iasi 11 4 0 7 150-355 18p
3. Universitatea Cluj 11 3 0 8 188-397 15p
4. Stiinta Petrosani 11 3 0 8 147-389 12p
5. RC Barlad 11 2 0 9 156-436 10p
6. CSM Bucovina Suceava 11 0 0 11 116-614 1p