I-au costat ratările din final

Antrenorul Leonard Bibirig a declarat, dupa meciul de la Targu Jiu, pierdut de Universitatea cu scorul de 23-26, ca formatia suceveana a controlat timp de 50 de minute meciul de sambata, precizand ca doar inexactitatile si ratarile de pe final i-au privat pe “studenti” de un rezultat pozitiv in fieful gorjenilor.

Stiam ca ne asteapta o partida dificila, pe terenul unei echipe care s-a intarit masiv in vara si care si-a propus sa castige titlul de campioana. Chiar si in aceste conditii, am controlat meciul timp de aproape 50 de minute, dar din pacate pe final, la scorul la 22-21, nu ne-am concentrat indeajuns, iar pe fondul unor inexactitati si a ratarilor nu am reusit sa ne intoarcem cu un rezultat pozitiv”, a spus Bibirig.

Tehnicianul “studentilor” a evitat sa comenteze greseala de schimbare comisa de elevii sai in minutul 40 si in urma careia Pandurii au preluat pentru prima oara conducerea pe tabela de marcaj, rezumandu-se sa spuna ca “alb-albastrii” trebuie sa-si concentreze acum toate fortele spre confruntarea de peste doua saptamani cu Stiinta Bacau, o echipa care va poposi la Suceava cu orgoliul ranit dupa cele doua infrangeri suferite in primele trei etape ale noului sezon. “Acum, nu ne ramane decat sa ne mobilizam pentru partida urmatoare cu Stiinta Bacau, una in care sunt convins ca oaspetii vor veni sa castige la Suceava, mai ales ca au pierdut un tempo dupa cele doua infrangeri suferite in primele etape”, a complet Leonard Bibirig.

De partea cealalta, tehnicianul gorjenilor, Vasile Stanga, s-a declarat bucuros de victoria obtinuta in fata Universitatii, mentionad Pandurii au invins o echipa suceveana aflata pe val. “Suceava este, alaturi de HC Odorhei, poate cea mai in forma echipa din Liga Nationala. Ma bucur cu atat mai mult pentru acest succes cu cat am reusit sa batem o formatie puternica, cu jucatori care se cunosc foarte bine si care joaca impreuna de sapte ani”, a spus Vasile Stanga pentru siteul sportingorj.ro.