Își joacă șansa în Cupă

CSM Bucovina Suceava primeste sambata dimineata, cu incepere de la orele 10.00, pe terenul Unirea, vizita formatiei Universitatea Cluj, intr-un meci contand pentru optimile de finala din cadrul Cupei Romaniei la rugby.

Constantin Vlad, antrenorul echipei sucevene, a admis ca ardelenii au un lot mult mai valoros, dar asta nu-l impiedica sa spere la calificare, mai ales ca “U” Cluj nu a stralucit in acest sezon, terminand pe penultimul loc in Super Liga Nationala. “Clujenii au un lot cu jucatori experimentati, unii chiar fosti componenti ai echipei nationale. Valoric sunt peste noi, dar jucam acasa si ne dorim victoria. Acum pe final de an, vreau sa vad cat de departe sunt ca nivel de joc de echipele din prima divizie”, a declarat Vlad.

Gruparea suceveana se confrunta cu o singura absenta inaintea meciului de sambata, Costel Poldi urmand sa lipseasca din cauza unei entorse suferita la ultimul turneu de rugby in 7. Conform regulamentului, in caz de egalitate, la finele celor 80 de minte regulamentare de joc, se vor disputa doua reprize de prelungiri, a cate 10 minute fiecare. Daca nici dupa acest interval nu exista o castigatoare, se disputa inca o repriza suplimentara de 10 minute, in care actioneaza regula mortii subite. In cazul in care nicio echipa nu marcheaza pe parcursul reprizei suplimentare, se trece la executarea loviturilor de departajare, la but, de pe linia de 22 de metri.

Csm Bucovina Suceava s-a calificat in optimile de finala ale Cupei Romaniei Gold Corporation, dupa ce s-a impus in primul tur al competitiei, cu un categoric scor de 41-15, pe terenul divizionarei a treia Rcm Galati.