Horătău s-a clasat pe locul III

Teodor Horătău

Luptătorul sucevean Teodor Horătău s-a clasat pe locul III la turneul internaţional “Ştefan Rusu”. Competiţia s-a desfăşurat în sala de atletism din Complexul Sportiv “Lia Manoliu” şi a reunit la start 550 de cadeţi şi juniori din 24 de ţări.

Suceava a fost reprezentată la turneul din Capitală de patru sportivi. Performerul delegatiei a fost Tedor Horătău, de la CSM Suceava, acesta câştigând medalia de bronz la categoria 55 de kilograme juniori I. Ceilalţi trei luptători suceveni care au concurat la Turneul internaţional “Ştefan Rusu” au fost Marius Blându, Adrian Agache şi Daniel Blănari. Primii doi, legitimaţi la LPS Suceava, au terminat pe locul 5, la 54 de kilograme şi, respectiv, 76 de kilograme, juniori II.

Alături de sportivii suceveni, în sala de atletism din Complexul Sportiv “Lia Manoliu” au mai fost prezenţi luptători din ţări ca Rusia, Statele Unite ale Americii, Turcia, Canada, Suedia, Polonia, Bulgaria, Franţa, Ungaria şi Croaţia.