HCM Constanţa – CSU: 40-21

Meci fara istoric in Sala Sporturilor din Constanta, acolo unde, CSU Suceava a inregistrat astazi cea mai drastica infrangere din actuala editie de campionat a Ligii Nationale de handbal masculin, dupa ce a pierdut in fata campioanei HCM, la o diferenta de 19 de goluri, scor 21-40, in prologul etapei a X-a a sezonului regulat.

Tinerii handbalisti pregatiti de Razvan Bernicu au inceput cu multa ambitie intalnirea de pe malul marii, iar dupa primele sase minute de la fluierul de start erau in mod surprinzator egalii campioanei, dupa ce Dumitras puncta pentru scorul de 3-3. Gazdele au replicat prin trei goluri consecutive, Petrea a redus apoi handicapul la 7-6, iar “studentii” tineau aproape pe tabela de marcaj, acolo unde, la finalul primul sfert de ora, constantenii aveau un avans minim, scor 9-8. Pana aici le-a fost insa oaspetilor. Din acel moment, “marinarii” au facut legea pe teren, iar pe fondul a doua eliminari temporare dictate in tabara suceveana, au marcat sapte goluri consecutive pana in minutul 23 si l-au fortat pe tehnicianul Razvan Bernicu sa solicite timp de odihna la scorul 16-8. Nici un efect in teren, unde raportul de forte a ramas net in favoarea gazdelor, pauza consemnand 20-11.

Fara pivotul Tcaciuc pe faza de aparare, gruparea suceveana a suferit si mai mult in repriza secunda. In ciuda diferentei de pe tabela, constantenii si-au continuat galopul de sanatate si marit ecartul la 13 goluri pana in minutul 42, cand oaspetii au fost rechemati la banca tehnica. In urmatoarea decada a jocului, CSU Suceava a marcat doar doua goluri, prin Gabriel Burlacu, iar gazdele s-au distantat si mai mult, pana la scorul de 37-18. In ultimele cinci minute, cele doua formatii si-au impartit golurile, finalizand cate trei atacuri de caciula. Scor final 40-21 si HCM Constanta face un bun antrenament cu public inaintea meciului pe care il are de sustinut la finalul saptamanii in Danemarca, in preliminariile Cupei EHF. De partea cealalta, CSU Suceava sufera una dintre cele mai dure esecuri din istoria clubului, iar, cel putin pana joi seara, detine si “lanterna rosie” a Ligii Nationale.

Constanta: Stănescu – Toma (7 goluri), Criciotoiu (7), Sadoveac (6), Csepreghi (6), Simicu (4), Cutura (3), Stavrositu (2), Angelovski (2), Cristescu (2), Buricea (1).

CSU Suceava: Spiridon, Ilii, V. Tcaciuc – Burlacu (6 goluri), Sandu (3 goluri), Eros (3 goluri), Petrea (3 goluri), Aldica (3 goluri, Dumitras (2 goluri) si Lăzurcă (un gol).