HCM Constanţa – CSU: 37-31

HCM Constanta - CSU Suceava

CSU Suceava a pierdut ieri, la o diferenta de sase goluri, scor 31-37, pe terenul campioanei HCM Constanta, in prologul penultimei etape din cadrul sezonului regulat al Ligii Nationale de handbal masculin.

Fara presiunea rezultatului, universitarii au condus in debutul intalnirii cu 5-2 si 6-3 in urma golurilor semnate de Popovici, respectiv Davidovic. Lideri ai clasamentului, constantenii au replicat printr-o serie de cinci goluri consecutive, incheiata de Cristescu, care puncta pentru 8-6 in favoarea HCM-ului si obliga banca tehnica a sucevenilor sa solicite time-out inca din minutul 11. Fara efect insa, in conditiile in care, pana la jumatatea primei reprize, capitanul Toma a dus scorul la 11-7, iar peste doar cinci minute, gazdele s-au distantat la 15-9. Diferenta de la pauza avea sa fie si mai mare, 23-16 pentru gazde, scor stabilit de golul lui Cutura.

Meciul a continuat dupa acelasi scenariu in debutul reprizei secunde, Cristescu majorand avantajul constantenilor la noua goluri. Trupa lui Petru Ghervan si Razvan Bernicu a replicat printr-o sarja de cinci reusite consecutive, Preda micsorand diferenta la 27-23 in minutul 44, moment in care HCM a cerut timp de odihna. La reluarea jocului, gazdele au apasat pe acceleratie, iar pana in minutul 56 au dus scorul la 37-27, aceasta fiind si cea mai mare diferenta inregistrata intre cele doua echipe in meciul de ieri. De partea cealalta, formatia suceveana a redus din proportiile infrangerii cu patru goluri marcate in ultimele trei minute. S-a terminat 37-31, iar CSU Suceava incheie astfel sezonul regulat fara victorie in deplasare.

CSU Suceava: Spiridon, Marocico – Tarzioru (6 goluri), Davidovic (6 goluri), Burlacu (5 goluri), Trifkovic (4 goluri), I. Tcaciuc (3 goluri), Popovici (2), Preda (2), Petrea (2), Costea (1), Bursuc, Sandu, Olariu. Antrenor: Petru Ghervan si Razvan Bernicu.

Stiinta Bacau va sta in aceasta runda.

In ultima runda din sezonul regulat, CSU Suceava va primi miercurea viitoare, intr-un meci cu miza, replica ocupantei locul 10 in clasament, Politehnica Timisoara.