HCM Constanța – CSU: 41-29

Universitatea si-a incheiat aventura in Cupa Romaniei. Echipa suceveana a parasit competitia in faza semifinalelor, dupa ce a pierdut astazi, cu scorul de 29-41 (13-23), in fata celor de la Hcm Constanta.

Vazuta cu sacii in caruta dupa victoria din sferturi, trupa lui Leonard Bibirig a inceput slab intalnirea, astfel ca dobrogenii au facut legea in primele minute, cand s-au distantat la un sec 4-0. “Studentii” au avut o tresarire de orgoliu abia spre jumatatea reprizei intai, cand s-au apropiat la un singur gol, dupa ce Cantec a marcat pe contre pentru 8-9. “Marinarii” si-au aratat insa clasa inainte de pauza, cand au profitat din plin de gafele adversarilor si au intrat la cabine cu avans de zece goluri, scor 23-13.

Constantenii si-au continuat recitalul in partea secunda, iar Ghionea a fost vioara intai, extrema Hcm-ului marind diferenta la 25-13, la cinci minute de la reluare. De partea cealalta, Universitatea a mai redus din proportiile scorului in minutul 45, cand Mitrea a inscris dintr-o lovitura de la 7 metri pentru 22-31. Cele doua combatante au lasat garda jos pe final, asa ca s-a marcat la foc automat in ambele porti, Stamate inchizand tabela la 41-29 in favoarea campioanei cu o aeriana spectaculoasa.

Universitatea Suceava: Selaru, Andrei – Acatrinei (6 goluri), Bursuc (3 goluri), Chirut (3 goluri), Rosu (3), Gavriloaia (2), Cantec (2), Mitrea (2), Schroeder (2), Besarab (2),Tutu (2), Pancu (1), Amihaesi (1).