HC Vaslui – CSU Suceava: 20-21

CSU Suceava a reintrat în cărţi pentru un loc în play-off-ul Ligii Naţionale, după ce a câştigat aseară, cu scorul de 21-20, pe terenul celor de la HC Vaslui, într-un joc din cadrul etapei a XIX-a.

Dornică de revanşă după înfrângerea din meciul tur, formaţia vasluiană a început mai bine întâlnirea, iar după primele 12 minute de joc conducea cu scorul de 5-2. Târzioru a restabilit egalitatea cinci minute mai târziu şi cele două formaţii au mers umăr la umăr până la sfârşitul primei reprize, încheiată la egalitate, scor 10-10.

Trupa antrenată de Adi Chiruţ a ieşit motivată de la cabine, a marcat primele trei goluri de după pauză, iar la jumătatea reprizei secunde Baican a dus scorul de 18-14 în favoarea universitarilor.

Gabriel Bujor i-a apropiat pe vasluieni la un singur gol, în minutul 53, scor 18-19, iar finalul a fost extrem de tensionat, cu trei cartonaşe roşii, unul în tabăra gazdelor şi două în cea a oaspeţilor. CSU Suceava s-a impus în cele din urmă la Vaslui cu scorul de 21-20 şi s-a apropiat la un singur punct de ultimul loc de play-off.

CSU Suceava: C. Tcaciuc, Drăghici – Baican (4 goluri), Sipka (3), Burlacu (3), Petrea (3), Costea (2), Preda (2), Târzioru (1), I. Tcaciuc (1), Polocoşer (1), Olariu (1), Puljizovic, Ciubotariu, C. Bursuc, Şoldănescu. Antrenor: Adi Chiruţ şi Iulian Andrei.