VIDEO | HC Reşiţa – CSU Suceava: 26-24

CSU Suceava s-a intors fara niciun punct din cea mai lunga deplasare din actualul sezon al Ligii Nationale de handbal masculin, dupa ce a pierdut miercuri, cu scorul de 24-26, pe terenul celor de la HC “Adrian Petrea” Resita.

Gazdele au inceput mai bine intalnirea din valea Domanului, iar dupa primele 13 minute de joc s-au desprins la patru goluri pe tabela, ex-universitarul Trifkovic punctand pentru 9-5. Sucevenii au replicat in ultimele zece minute ale primei reprize, cand s-au apropiat la 11-10 si chiar au egalat situatia la 12-12. Giotoiu si Vaidasigan au finalizat insa cu gol ultimele doua atacuri purtate de resiteni, iar HC “Adrian Petrea” a intrat in avantaj la cabine, 15-13.

Trupa antrenata de Adrian Chirut a inceput in forta repriza secunda si dupa primele opt minute de la reluarea jocului a preluat conducerea pe tabela, dupa ce Baican a punctat pentru scorul de 16-17. Gazdele au reactionat imediat, iar pana in minutul 49 au refacut ecartul de patru goluri din debutul intalnirii, dupa ce ex-universitarul Dospinescu a marcat pentru 23-19. Universitarii nu au predat armele, iar in ultimele cinci minute s-au apropiat in doua randuri la un singur gol, la 24-23 si 25-24. Pe final, portarul Selaru a parat doua aruncari de la 7 metri, dar nu l-a mai putut bloca pe Rohozneanu, care a inchis tabela la 26-24 in favoarea gazdelor de la HC “Adrian Petrea”.

HC Adrian Petrea: Drăghici, Tevzadze – Vaidasigan (6 goluri), Rohozneanu (5 goluri), Popovici (3 goluri), Dospinescu (3), Trifkovic (2), Ignat (2), Turcu (1), Huta (1), Pîrvan (1), Starchenko (1), Giotoiu (1), Pîrîianu, Bahan si Heimbach.

CSU Suceava: Selaru, C. Tcaciuc – Puljizovic (6 goluri), Sipka (3 goluri), Preda (3 goluri), Baican (3 goluri), C. Bursuc (2), Ciubotariu (2), Polocoser (2), Tarzioru (1), Costea (1), R. Bursuc (1), I. Tcaciuc, Petrea, Soldanescu si Olariu.