HC Odorhei – CSU: 34-25

CSU Suceava a incheiat anul cu o infrangere, a 11-a de la startul actualului sezon al Ligii Nationale. In ultima etapa inainte de vacanta de iarna, echipa lui Razvan Bernicu a pierdut astazi, cu scorul de 25-34, pe terenul celor de la HC Odorhei.

Pretendenta la un loc pe podium, formatia harghiteana a inceput in forta intalnirea cu penultima clasata, iar pana in minutul 7 a luat deja un avans de trei goluri, dupa ce Talas puncta pentru scorul de 4-1. “Studentii” au reactionat repede si au redus handicapul la un singur gol in minutul 11, cand Panait, unul dintre cei mai buni marcatori suceveni, a inscris pentru scorul de 5-4. Oaspetii au ramas apoi in inferioritate numerica pe teren, iar trupa lui Vlad Caba a profitat din plin, distantandu-se la jumatatea primei reprize la scorul de 9-5, in urma unui gol semnat de chilianul Feuchtman. Inconstanta la finalizare, gruparea suceveana a revenit in joc in minutul 28, cand acelasi Panait a micsorat din nou ecartul la o singura reusita, scor 14-13. Finalul reprizei a apartinut insa gazdelor, care au fructificat alte doua atacuri si au intrat la pauza cu un avantaj de 16-14.

La iesirea de la vestiare, “studentii” au fost de recunoscut, iar pe fondul paradelor reusite de Ciobanu, cei de la HC Odorhei au dus scorul de 20-14, fortand tabara suceveana sa ceara time-out inca din minutul 36. Miscarea nu a avut insa efecte, in conditiile in care, peste doar patru minute de la reluarea jocului, Szasz a modificat tabela de marcaj la 24-17. Mai mult, pana in minutul 48, harghitenii si-au marit avantajul la opt goluri, in urma unui atac finalizat de Komporaly. Odata transata soarta celor trei puncte, gazdele au redus turatia, iar in minutul 55, sucevenii pareau ca mai reduc din diferenta, dupa ce Ciubotariu puncta pentru scorul de 29-23. Ultimele minute au apartinut insa din nou gazdelor, elevii lui Vlad Caba terminand en-fanfare intalnirea, cu o victorie la noua goluri, scor final 34-25.

CSU Suceava: Spiridon, V. Tcaciuc – Sandu (6 goluri), Ciubotariu (4 goluri), Panait (4 goluri), Letu (4 goluri), Eros (3 goluri), Burlacu (1 gol), Petrea (1 gol), Negruseri (1 gol), Nenita (1 gol), I. Tcaciuc, Lazurca, Olariu si Rugaci.

Razvan Bernicu: “Am facut o prima repriza buna, in care baietii s-au achitat de sarcini in aparare si am reusit sa inscriem pe faza a doua si pe contraatac. Din pacate insa, dupa pauza nu am mai reusit sa-i mai aniliham pe Kuzmanoszki si Feuchtmann, am inceput slab repriza, am luat patru goluri consecutive si cred ca de acolo s-a rupt jocul, pentru ca era greu sa mai revenim”.