HC Odorhei – CSU Suceava: 31-26

CSU Suceava a fost invinsa miercuri seara, cu scorul de 26-31, pe terenul celor de la HC Odorhei, in ultima etapa programata in acest an in Liga Nationala.

Intrata pe teren cu gandul la o victorie care sa o mentina pe podium la intrarea in vacanta, formatia harghiteana a rupt repede echilibrul, iar pana in minutul 12 s-a distantat deja la sase goluri, dupa ce Mihalcea marca pe contre pentru 9-3. Universitarii s-au apropiat in cateva randuri la trei reusite, dar gruparea lui Vlad Caba a intrat la pauza cu un avantaj linistitor, scor 19-14.

Formatia suceveana a inceput mai bine partea secunda, iar pe fondul interventiilor bune avute de portarul Tcaciuc, s-a apropiat la un singur gol in minutul 44, scor 22-21. Banca tehnica harghiteana a cerut time-out, iar in urmatoarele 12 minute de la reluarea jocului, HC Odorhei si-a refacut avantajul avut la pauza, dupa ce Talas marca de pe semicerc pentru scorul de 29-24. In ultimele minute s-a jucat trei contra trei, plus portarii, in conditiile in care ambele formatii aveau la un moment dat cate trei jucatori eliminati.

HC Odorhei – CSU Suceava s-a terminat 31-26, un rezultat care coboara formatia antrenata de Adi Chirut pe locul 9 in Liga Nationala la finalul anului.

HC Odorhei: De Rosa, Jokanovic – Mihalcea (9 goluri), Komogorov (7 goluri), Talas (4 goluri), Kuzmanoski (3 goluri), Ojleksi (2), Ghita (2), Baranau (2), Peric (1), Markez (1), Onyejekwe, Csog, Balazs si Fekete. Antrenor: Vlad Caba.

CSU Suceava: C. Tcaciuc, Draghici – Burlacu (9 goluri), Petrea (4 goluri), Mitrea (3 goluri), Baican (2), Costea (2), Sipka (1), C. Bursuc (1), I. Tcaciuc (1), Polocoser (1), Puljizovic (1), L. Preda (1), Soldanescu, Ciubotariu si Olariu.

14HC "Adrian Petrea" Reşiţa00000000

In ultimul meci oficial din acest an, CSU Suceava va primi sambata seara, cu incepere de la ora 19.00, in sala LPS, vizita celor de la HC Dobrogea Sud, in cadrul optimilor de finala din Cupa Romaniei la handbal masculin.