HC Dobrogea Sud – CSU Suceava: 23-21

CSU Suceava a pierdut luni seara, la o diferenta de doua goluri, scor 21-23, pe terenul celor de la HC Dobrogea Sud Constanta, in epilogul etapei a XVII-a din sezonul regulat al Ligii Nationale la handbal masculin. Aflata in lupta pentru titlul de campioana, gruparea constanteana a inceput in forta intalnirea, iar dupa primele sapte minute de joc, conducea deja la o diferenta de trei goluri pe tabela, scor 4-1. Ciubotariu a restabilit insa egalitatea la jumatatea primei reprize, la 6-6, iar timp de cinci minute universitarii au tinut pasul cu gazdele.

Echilibrul s-a rupt dupa minutul 20, iar pe fondul interventiilor portarului sarb Dane Sijan, care a parat pana la pauza nu mai putin de cinci aruncari de la 7 metri, HC Dobrogea Sud a intrat la cabine cu un avans consistent: 15-8.

In debutul partii secunde, trupa lui Djordje Cirkovic nu a facut altceva decat sa-si conserve avantajul de pe tabela de marcaj, care, in minutul 45, indica scorul de 21-13 in favoarea gazdelor.  Pe fondul schimbarilor din formatia dobrogeana si a catorva parade ale tanarului portar Draghici, trupa lui Adi Chirut si Iulian Andrei a redus diferenta pe final, marcand ultimele patru goluri ale intalnirii. HC Dobrogea Sud Constanta – CSU Suceava s-a terminat 23-21, acesta fiind si cel mai strans rezultat inregistrat intre cele doua formatii in cele trei confruntari directe pe care le-au avut pe parcursul acestui sezon.

HC Dobrogea Sud Constanta: Sijan,Stanescu, Vasile – Nistor (5 goluri), Vujadinovic (4 goluri), Cutura (4 goluri), Buricea (3), Rakcevic (2), Toma (2), Nikolic (2), Soare (1), Saulescu, Celica, Crnoglavac, Angelovscki si Bologa.

CSU Suceava: C. Tcaciuc, Draghici – Tarzioru (7 goluri), C. Bursuc (2 goluri), Burlacu (2 goluri), Ciubotariu (2), Polocoser (2), Olariu (2), Mitrea (1), Puljizovic (1), Petrea (1), Baican (1), Sipka, Soldanescu, I. Tcaciuc si Preda.

Diferenta s-a facut inca din prima repriza, cand am ratat nu mai putin de sase aruncari de la 7 metri. In repriza secunda, am incercat sa recuperam din handicap, dar este greu sa revii in fata unei echipe de valoarea Constantei”, a declarat antrenorul echipei sucevene, Adrian Chirut.

14HC "Adrian Petrea" Reşiţa00000000

In runda viitoare, CSU Suceava va primi sambata, in sala LPS, vizita vecinei de clasament, Dunarea Calarasi.