HC Caraş Severin- CSU: 21-27

Criza financiara a rasturnat ierarhiile de odinioara din handbalul masculin romanesc. Universitatea a defilat vineri seara la Resita, pe un teren unde in urma cu cativa ani nici macar nu-si permitea sa viseze la un rezultat pozitiv. Echipa suceveana s-a impus, cu scorul de 27-21, in fata vicecampioanei HC Caras Severin, care din pricina problemelor financiare a ramas doar o umbra a formatiei ce in urma cu cateva sezoane castiga de trei ori consecutiv Cupa Challenge. Meciul si-a respectat insa titlul de derby al etapei a 19-a a inca din start, iar pe fondul unor aparari ermetice, cele doua echipe au mers cap la cap in primele zece minute, incheiate cu scorul de 3-3. Ajutata de faulturile obtinute pe semicerc de veteranul Irimia Paraianu (foto) – taxate cu exces de zel de brigada bucuresteana de arbitrii Din / Dinu, care a dictat in prima repriza nu mai putin de sase aruncari de la 7 metri in favoarea gazdelor – gruparea resiteana s-a distantat pana in minutul 20 la o diferenta de doua goluri pe tabela de marcaj, scor 8-6.

De partea cealalta, Universitatea a stat in pioneze, aratand grave lacune la aruncarile de pe linia de noua metri si la jocul de pe pivot, oaspetii fiind tinuti in meci gratie contraatacurilor purtate de Mitrea si Gavriloaia, care au mai marcat impreuna mai bine de jumatate dintre golurile “studentilor” de pe parcursul actului intai. Chiar si in aceste conditii si a celor 6 interventii decisive bifate de portarul Antonaru, formatia suceveana a restabilit egalitatea in ultimele minute dinaintea pauzei, cand reusitele de efect semnate de Ciubotariu si Adomnicai au inchis repriza cu un rezultat de egalitate, scor 12-12.

Echilibrul de pe tabela avea sa se pastreze si in debutul partii secunde, iar pe fondul altor doua aruncari de la 7 metri acordate de arbitrii si a superioritatii numerice din teren, gazdele terminat primele 40 de minute ale jocului cu un avantaj de un gol, scor 16-15. Din acel moment insa, banatenii au ramas fara combustibil, astfel ca replica “studentilor” nu s-a lasat asteptata. Pralea a inchis magistral poarta timp de 12 minute, Chirut a inceput sa puncteze pe banda rulanta de pe semicerc, iar dupa o serie de sase goluri consecutive, Universitatea s-a distantat la sase lungimi de adversari, scor 23-17. In ultimele cinci minute, oaspetii au preferat sa joace la conservarea rezultatului cu multa luciditate si atacuri purtate la limita pasivului, astfel ca fluierul final a consemnat o victorie fara emotii a gruparii sucevene, scor 27-21.

Hc Caras Severin: Antonaru (7 interventii), Nedelcu (2 interventii) – Rohozneanu (5 goluri), Vulpe (5), Vaidasigan (3), Paraianu (3), Grigoras (3), Marta (2), Cuciula, Pârvan, Popovici, Czari, Radu, Eros.

Universitatea: Andrei (4 interventii), Pralea (10 interventii) – Mitrea (6 goluri), Gavriloaia (5), Chirut (4), Adomnicai (3), Ciubotariu (2), Pancu (2), Acatrinei (2), Serban (2), Soldanescu (1), Ţuţu, Zvanciuc, Roşu.