GSIP Moreni – CSU Suceava: 17-52

Preda

CSU Suceava a obținut joi a 9-a victorie din actuala ediție de campionat a Diviziei A la handbal masculin. Formația pregătită de Răzvan Bernicu a câștigat cu scorul de 17-52 (6-29) meciul disputat la Moreni, în cadrul etapei a 12-a.

Penultima clasată în eșalonul secund al handbalului românesc nu a avut replică în fața grupării sucevene. Universitarii au condus la pauză la o diferență de 23 de goluri, scor 6-29. În repriza secundă, echipa antrenată de Răzvan Bernicu a continuat să-și majoreze avansul pe tabelă, iar în minutul 55 scorul era 14-50. CSU Suceava a câștigat întâlnirea cu 17-52 și a urcat, cel puțin până la disputarea celorlalte meciuri ale etapei, pe primul loc al clasamentului.

CSU Suceava: Spiridon, C. Tcaciuc – Preda (15 goluri), Baican (6), Burlacu (6), Oprea (4), Petrea 4), Vele (3), Acatrinei (3), C. Bursuc (2), Alexa (2), Aldica (2), Velea (2), I. Tcaciuc (1), Olariu (1), Costea (1).

„În primul rând este bine că nu au apărut accidentări. Am întâlnit o echipă formata din copii și juniori, astfel că prea multe nu sunt de spus după acest joc”, a declarat antrenorul Răzvan Bernicu.