VIDEO | Gloria – Rapid: 3-0

Rapidul a incheiat prima parte a campionatului in genunchi. Trupa antrenata de Bogdan Tudoreanu a intrat in criza de rezultate, cu o serie de trei infrangeri consecutive la activ, dupa ce a pierdut sambata, cu scorul de 0-3, pe terenul Gloriei Buzau, intr-un meci contand pentru ultima etapa din cadrul sezonului regulat al Ligii a II-a.

Desfasurata pe o ploaie torentiala, care a transformat terenul din Crang intr-o adevarata orezarie, intalnirea dintre ocupantele locului 3 si 4 in clasamentului Seriei I a consemnat o lupta surda printre balti. Gazdele antrenate de Ion Viorel au avut doua ocazii de a deschide scorul in prima repriza. Popescu a ratat mai intai tinta cu o executie din zece metri, iar mai apoi, Pascal, titularizat in premiera in poarta suceveana in actuala editie de campionat, a respins in corner de la radacina barei o minge trimisa cu capul de la 11 metri de catre Dedu. Fara infrangere pe teren propriu in acest sezon, buzoienii au deschis scorul in minutul 51, cand Dumitrescu a stopat un balon la limita off-sideului in mijlocul careului, l-a driblat scurt pe Pascal si a trimis in poarta goala. Gloria isi putea dubla avantajul in minutul 79, cand nou-intratul Burlacu a scapat singur, dar, talonat de Sava, a trimis pe langa bara din marginea careului. Atacantul de conjunctura al gazdelor nu a mai ratat tinta in minutul 86, invingandu-l pe Pascal cu un sut din 10 metri la o minge prelungita pe spate de un coechipier. Formatia buzoiana a stabilit scorul final la ultima faza a meciului, cand Marcu a lobat o minge peste apararea suceveana, Ferariu si Golofca s-au dat cap in cap in interiorul careului, iar Koprindzniyski a profitat de cadou primit si a inscris de la 10 metri cu un sut plasat in vinclu. Gloria – Rapid Suceava s-a terminat 3-0. A fost cea mai severa infrangere inregistrata de “ceferisti” in actualul sezon si totodata cea de-a 6-a confruntare directa dintre cele doua formatii in care se impun gazdele.

Gloria Buzau: Sârbu – A. Iordache, Danita, C. Vlaicu, M. Dragut (’85 Dimitrov), N. Popescu, Cl. Dumitrescu, G. Marcu, D. Ghita, M. Dedu (’88 Al. Ionita), Tigoianu (’59 Burlacu). Antrenor: Ion Viorel.

Rapid Suceava: Pascal – D. Balan, R. Soare, R. Sava, Bagu (’89 Vornicu), Onciu, Al. Apostol, Ghiorghiciuc, Golofca, Marinkovic (’65 Buziuc), M. Negru (’82 Ferariu). Antrenor: Bogdan Tudoreanu.

Tudoreanu: “Am primit usor primul gol si de acolo s-a rupt jocul

Bogdan Tudoreanu a anuntat ca “ceferistii” isi vor lua revansa in fata buzoienilor sambata viitoare, pe Areni, in prima etapa din play-off. “Gazdele s-au adaptat mai bine la teren. Prima repriza a fost mai echilibrata. Daca eram putini mai atenti puteam sa si inscriem. Apoi, am primit usor primul gol, pe o neatentie a fundasilor si de acolo s-a rupt jocul. Speram sa ne luam revansa la Suceava. Acasa am facut jocuri bune in permanenta”, a declarat antrenorul Rapidului

Ion Viorel: “Daca invingem si la Suceava, avem sanse la locul 3

De partea cealalta, Ion Viorel si-a felicitat elevii pentru victorie si a anuntat ca Gloria inca mai spera sa-i sufle Rapidului locul 3 in clasamentul seriei. “Am facut joc bun, in pofita absentelor si a starii terenului. Vreau sa-mi felicit jucatorii pentru atitudine, pentru modul de abordare a partidei si nu in ultimul rand pentru punctele castigate. E o victorie categorica in fata unei echipe foarte buna. Speram sa castigam si sambata viitoare la Suceava. Daca invingem acolo, avem sanse la locul 3”, a spus antrenorul Gloriei Buzau dupa victoria la scor de sambata.