Gloria Buzău – Bucovina Pojorâta: 4-0

Gloria Buzau - Bucovina Pojorata

Bucovina Pojorâta a încasat cea mai drastică înfrângere de când activează în Liga a II-a, după ce a fost surclasată, sâmbătă, la Buzău, cu scorul de 0-4, în prima etapă din cadrul returului sezonului regulat.

Gloria a început în forță, dar portarul Pop s-a opus cu succes la un șut din șase metri trimis de Răduca. Deschiderea scorului a venit în minutul 27, când Nini Popescu a fost faultat în careu de Colța, centralul ploieștean Ovidiu Oprea a indicat penalty, iar Răduca a înscris cu toată opoziția lui Pop, care ghicise colțul. Peste doar cinci minute, s-a făcut 2-0 pe stadionul din Crâng, după ce Danciu a cataputat mingea sub transversală cu un șut de la marginea careului.

Gazdele au tranșat soarta celor trei puncte în minutul 51, când Răuță l-a faultat în interiorul careului, din postură de ultim apărător, pe Burlacu. Stoperul sucevean a văzut direct cartonaș roșu, iar de pe punctul cu var de la 11 metri același Burlacu a dus scorul la 3-0. Mijlocașul buzoian avea să-șI treacă în cont dubla în minutul 57, închizând tabela la 4-0 cu un șut de 16 metri, după o gafă a lui Pop.

Gloria Buzău: Sârbu – A. Iordache, Ct. Vlaicu, Vârtej, Agache – Cl. Dumitrescu, Marcu – N. Popescu, Danciu, D. Burlacu – Răduca. Antrenor: Viorel Ion

Bucovina Pojorâta: Pop – Juncănaru, Răuță, Patca, Duțică (’46 Acostăchioaie) – S. Rus, Stănescu, Colța, Căinari – Buhăcianu, M. Coman (’53 A. Răzlog). Antrenor: Dănuț Mândrilă.

12Otelul Galati2433181243-3112

La finalul sezonului regulat, primele șase clasate se califică în play-off, ocupante locurilor 7-12 vor juca în play-out, în vreme ce echipa clasată pe locul 13 va retrograda direct în Liga a III-a.