VIDEO, FOTO | Şomuz a ratat promovarea

Somuz Falticeni a ratat promovarea in Liga a III-a la fotbal, dupa ce a obtinut doar un rezultat de egalitate, scor 1-1 (0-1), in mansa secunda a barajului cu FC Bistrita, disputata sambata, pe Stadionul “Tineretului”.

Trupa lui Radu Anania pornea ca favorita dupa remiza alba scoasa in turul de la Bistrita, dar si-a vazut planurile de promovare date peste cap inca din minutul 4, cand Sighiartau a deschis scorul pentru ardeleni dupa o gafa a defensivei falticenene. Gazdele au replicat prin Zaremba, a carui sut-centrare, trimis din banda dreapta, a fost retinut cu siguranta de portarul Lucian Trif. Cu un plus la capitolele experienta si tehnicitate, formatia bistriteana a avut doua sanse de a-si dubla avantajul pana la jumatatea primei reprizei prin acelasi Sighiartau, care nu a nimerit tinta, si Tigorean, a carui sut a fost retinut de Pascal. Somuz putea restabili egalitatea pana la pauza, dar sutul in cros expediat de Stefaroi a fost respins cu un reflex extraordinar de Trif. In partea secunda, gazdele au fortat egalarea, dar acelasi Trif a fost la post si a respins mingea din plonjon la sutul trimis de Ionesi. Pe contre, ardelenii isi puteau securiza promovarea in ultimul sfert de ora, dar lobul lui Sighiartau a trecut pe langa poarta, iar apoi Pascal s-a opus golului la sutul nou-intratului Mandrean. Tot Pascal avea sa smulga aplauzele tribunei in minutul 90, cand a sutat de la jumatatea terenului pe langa buturile lui Trif. Egalarea a venit in ultimul minut de prelungire de la nou-intratul Cutas, cu o lovitura de cap, dupa o pasa de la marginea careului. Somuz Falticeni – FC Bistrita s-a terminat 1-1 si ardelenii promoveaza datorita golului marcat in deplasare.

Somuz Falticeni: Pascal – Breniuc, Furtuna, Nechitoaia, Stefaroi, Antonesei, Neagoe, Zaremba, Gliz, Visinar, Ionesi. Antrenor: Radu Anania. Au mai intrat: Cutas, Martin, Mercas si Placinta.

FC Bistrita: Trif – T. Rus, Hasnas Chibulcutean, C. Pop – Dradici, Costin, Conon, V. Lup – Sighiartau, Tigorean. Antrenor: Titi Voica. Au mai intrat: Akari, Sucurtadean, Mândrean si Deac.

Vezi o galerie FOTO de la meciul Somuz Falticeni – FC Bistrita!

Golul primit in debutul meciului le-a dat planurile falticenenilor peste cap, considera antrenorul Radu Anania, care s-a aratat dezamagit ca elevii sai au ratat promovarea in urma a doua rezultate de egalitate. «Ne-am aparat sansele asa cum am putut in fata unei echipe experimentate, dar se pare ca egalul de la Bistrita nu a fost de ajuns pentru a promova. Am luat prea repede acel gol, inca din minutul 4, nemeritat din punctul meu de vedere, iar acest lucru ne-a dat planurile peste cap. Este dureros ca am ratat promovarea in urma a doua rezultate de egalitate, dar trebuie sa digeram aceasta ratare», a declarat antrenorul de la AS Somuz Falticeni.

Prezent la partida, primarul municipiului Falticeni, Catalin Coman, nu a renuntat la ideea promovarii. «Cu toate eforturile depuse de jucatori si antrenori, din pacate am obtinut doar un 1-1. Nu am iesit infranti de pe teren, dar conform regulamentului bistritenii au promovat gratie golul marcat in deplasare. Nu abandonam insa ideea promovarii si sunt convins ca intr-un viitor foarte apropiat Falticeniul va avea o echipa de fotbal cel putin la nivelul Ligii a III-a», a declarat Catalin Coman.