FOTO | Rapid – Sporting: 2-2

Rapid si Sporting au incheiat la egalitate, scor 2-2, meciul amical disputat astazi pe terenul din Itcani.

Sporting a deschis scorul in minutul 35, cand Bagu a primit o pasa printre fundasii adversi si l-a invins pe Pascal cu un sut la coltul scurt. “Ceferistii” au replicat la un sfert de ora dupa pauza, cand Gurita l-a agatat pe Ionesi la limita suprafetei de pedepsa, centralul Marius Suhan a indicat punctul cu rumegus de la 11 metri si Ghiviziu a restabilit fara emotii egalitatea. Mai mult, peste numai trei minute, trupa pregatita de Bogdan Tudoreanu a trecut in avantaj, dupa ce Ionesi a speculat o balbaiala a defensivei adverse si l-a invins pe Butnariu cu un sut din interiorul careului. Sporting a evitat insa prima infrangere din aceasta iarna cu cinci minute inainte de fluierul final, cand nou-intratul Cainari a transformat un penalty obtinut chiar de el.

Rapid Cfr: Pascal – Suleru, Hrimiuc, Ailenei, Spatar – Jalba, Stanescu, Romaniuc, Sumanariu, Golofca – Ionesi. Au mai intrat: Preda, I. Sava, Ghiviziu, Moldovan, Bosancu, I. Plamada si Burlacu.

Sporting: Turita – Kuruc, Andronic, Gurita, Pantea – Azaharioaiei, A. Filip, Strugariu, Apetri, Bagu – Buziuc. Au mai jucat: Butnariu, Cainari, Gasca, Vitu, Breniuc, Longher, Paius, Placinta, Nechitoaia si Arotaritei.

Bogdan Tudoreanu: “Rezultatul conteaza mai putin in aceasta perioada. Venim dupa un cantonament greu, jucatorii sunt obositi si am decis sa menajez o parte dintre baieti pentru amicalul de la Iasi.

Fl. Plamada, Velescu, Tincu, Semeghin, Oniu, Negru si Marinkovic au fost menajati in amicalul cu Sporting.

Claudiu Sevaciuc: “Nu am urmarit in mod special realizari tehnice, ci am incercat sa punem in practica discutiile pe care le-am avut in timpul cantonamentului. Tinand cont ca a fost primul antrenament cu balonul dupa doua saptamani, sunt multumit de efortul depus de jucatori. Mai avem insa de pus la punct cateva aspecte in jocul nostru, atat in faza defensiva, unde trebuie sa ne corectam problemele legate de asezare, cat si in plan ofensiv unde vrem sa schitam cateva trasee clare“.

In urmatorul meci amical, Rapid va juca maine, de la orele 12.00, pe terenul divizionarei secunde Csms Iasi.