FOTO Railex, noua campioana

Echipa Railex ODN a castigat editia din acest an a Campionatului Municipal la fotbal, dupa ce s-a impus, vineri seara, in finala competitiei, in fata celor de la Apropo Café, cu scorul de 5-2.

Daca la nivelul terenului, spectacolul fotbalistic a fost influentat de ploaia sacaitoare cazuta pe parcursul jocului, in tribunele bazei Ramiro, gazda competitiei, atmosfera a fost de-a dreptul incendiara, celebrele vuvuzele sud-africane cu care au fost inzestrate galeriile celor doua echipe producand un adevarat vacarm.

Precedata de un moment de reculegere, tinut in memoria lui Marius Ciornei, unul dintre fostii asociati ai gruparii Railex, confruntarea a inceput in forta, Luca reusind sa deschida scorul pentru viitorii campioni inca din primele minute, dupa ce impins mingea in poarta goala la o nesincronizare a defensivei adverse. Pana la pauza, “ros-albastrii” au mai punctat odata prin Ungureanu, astfel ca soarta finalei parea decisa inca din prima repriza.

Partea a doua a intalnirii s-a jucat cu garda jos, context in care Railex s-a distantat la trei goluri in urma unei lovituri de la 7 metri obtinuta de Luca si transformata de Dan Haraga. Faza avea sa fie trasa la indigo cateva minute mai tarziu la poarta adversa, Apropo Café reusind sa reduca din diferenta prin Boghiu, care a finalizat cu gol o alta lovitura de pedeapsa.

Meciul s-a rupt insa definitiv la mijlocul reprizei secunde, cand pe fondul tensiunii din teren, Gaitan a incasat un cartonas rosu pentru proteste repetate la decizia arbitrului, lasandu-si astfel echipa cu un jucator in minus si cu sanse minime de revenire pe tabela.

In aceste conditii, Railex a profitat din plin de superioritatea numerica si s-a distantat pe finalul jocului la scorul de 5-1, gratie golurilor marcate de Ungureanu si D. Haraga. Ultimul gol al finalei a fost semnat de Cristurean, care a inchis tabela la 5-2, pentru Railex.

Sper ca impotriva vremii am oferit un spectacol placut, atmosfera fiind una nemaintalnita pana acum la Campionatul Municipal. Vreau sa mul]umesc in numele intregii echipe sponsorilor nostri, care au reusit sa ne mobilizeze in asa fel incat, cu aceeasi echipa din anii trecuti, am ajuns sa jucam un fotbal mult mai bun. Pentru campionatul urmator sper sa atragem mai multe echipe si mai multi iubitori ai fotbalului la Campionatul Municipal. Suceava are nevoie de astfel de competitii, unde cu totii sa dam dovada de fair play si, in spiritul prieteniei, sa avem parte de un campionat mai frumos”, a declarat la finalul competitiei liderul celor de la Railex ODN, Dan Haraga.

Railex ODN: Livitchi – D. Haraga, Sidoreac, Cazacu, Macovei, Ungureanu, Luca, F. Haraga, Perijoc, Bujuleac, Andrei Negru.

Apropo Cafe: Tipa – Beudean, Sauciuc, Sârbu, Carcea, Popadiuc, Placinta, Turturean, Gaitan, Boghiu , Malos, Cristurean, Ciocan.

In celalalt meci al zilei, disputat in avanpremiera marei finale, Revine a castigat medalia de bronz dupa ce trecut in finala mica, la loviturile de departajare, scor 4-3, de echipa celor de la Ambro Pit Stop, dupa ce pe parcursul celor 60 de minute de joc, cei doi goalkeeperi au inchis perfect portile, mentinand scorul alb, 0-0.

Revine: Botezatu – Ov. Ciobanu, Siminiceanu, Gugeanu, David, Bernard, Gurita, Grosu, Trandafir, Romascanu, Cozma.

Ambro Pit Stop: Baitan – Moldovan, Lazurca, Pentiuc, Sumanaru, Radasanu, Cozmaciuc, Irimiciuc, Buta.

La sfarsitul competitiei, echipele ajunse in finalele competitiei au fost rasplatite de catre organizatori cu cupe, diplome si premii in bani. De asemenea, Liviu Luca ( Railex ODN) a primit titlul de cel mai bun jucator al editiei 2009/2010, in timp ce Dumitru Botezatu (Revine) a fost desemnat cel mai bun portar al campionatului recent incheiat.