FOTO| Odorhei – CSU: 38-32

Universitatea Suceava a pierdut in aceasta seara, cu scorul de 32-38 (12-18), pe terenul vicecampioanei HC Odorhei, intr-o partida contand pentru etapa a 18-a din cadrul Ligii Nationale de handbal masculin.

Raniti in orgoliu dupa cele doua infrangeri suferite pe finalul lunii februarie, harghitenii au inceput mult mai motivati meciul, reusind sa conduca la o diferenta constanta inca din primele minute, cand tabela a indicat pe rand scorurile de 2-0, 4-2 si 6-4. Pe fondul unei aparari lejere a oaspetilor si a accidentarii lui Gavriloaia, formatia antrenata de Vlad Caba s-a distantat la trei lungimi in minutul 18, cand Kuzmanoszki a punctat pentru scorul de 8-5. Desi banca suceveana a incercat sa taie elanul gazdelor cu un time-out prompt, “studentii” nu au avut replica la revenirea in teren, iar HC Odorhei si-a marit ecartul la patru reusite in minutul 25, cand Komporaly a punctat pentru 14-10. In ciuda unei superioritati numerice in teren, Universitatea a pierdut ritmul cu totul pe finalul primei reprize, cand harghitenii au punctat de trei ori consecutiv in poarta aparata de Selaru si au intrat la pauza cu un avans de sase goluri, 18-12.

Echipa lui Vlad Caba si-a continuat recitalul in debutul reprizei secunde, iar pe fondul reusitelor semnate de Kuzmanoszki, playmakerul macedonean fiind vioara intai in ofensiva “alb-rosiilor”, cu nu mai putin de 14 goluri marcate in partida de azi, gruparea ardeleana s-a distantat in primele cinci minute de la reluare la scorul de 22-15. Oaspetii au replicat prin Tutu, ale carui trasoare au apropiat echipa suceveana la patru lungimi in minutul 41, scor 24-20. In urmatoarele sase minute, cele doua combatante au mers umar la umar, nou intratul Petrea tinandu-i pe oaspeti in joc dupa ce a punctat de pe extrema pentru scorul de 27-23. Tresarirea de orgoliu a “studentilor” a fost insa de scurta durata, HC Odorhei intrand in ultimele cinci minute ale intalnirii de la adapostul unui avantaj de sapte reusite, dupa ce estonianul Johannson a inscris pentru 34-27. Odata decisa soarta celor doua puncte, ambele formatii s-au dedicat spectacolului, secventele de final consemnand cateva goluri de generic marcate de Acatrinei si Tutu, ultimul fiind si cel mai bun jucator din tabara suceveana, cu zece goluri in poarta harghiteana. Ultimul fluier al brigazii Din / Dinu a inchis tabela la scorul 38-32, iar Universitatea sufera astfel prima infrangere interna din acest an.

HC Odorhei: Ciobanu (11 interventii), Orban (1) – Kuzmanoski (14 goluri), Komporaly (6 goluri), Rusia (5 goluri), Adomnicai (4 goluri), Talas (3 goluri), Johansson (2 goluri), Florea (2), Ferenczi (1), Mihalcea (1).

Csu Suceava: Selaru (8 interventii), Andrei – Tutu (10 goluri), Mitrea (7), Acatrinei (6), Pancu (2), Rosu (2), Cantec (1), Gavriloaia (1), Amihaesi (1), Schroeder (1), Petrea (1), Soldanescu, Besarab si Matei.

Vezi o galerie foto realizata de Dragoş Asaftei!