Foto / FCM Bacău – Rapid: 2-1

Rapid Suceava a fost invinsa, cu scorul de 1-2, pe terenul liderului primei serii, FCM Bacau, intr-un meci desfasurat astazi, pe stadionul “Municipal” si care a contat pentru etapa a 22-a din cadrul Ligii a 3-a.

Formatia bacauana a deschis scorul inca din minutul 14, cand Ursu l-a invins pe Pascal cu un sut din 12 metri, la capatul unei faze fixe executata de Dobos. Trupa lui Ioan Radu a replicat in minutul 26, cand Liutec (foto) a luat o actiune pe cont propriu, a patruns printre fundasii adversi si a egalat scorul cu o executie din 8 metri. Gazdele au pus punct si au luat-o de la capat, iar la jumatate de ora de la fluierul de start, Intuneric a scuturat buturile sucevene cu un sut de la 25 de metri. Prima repriza s-a incheiat cu o faza controversata, bacaunii solicitand penalty la un fault grosolan comis de Golofca asupra lui Dobos.

Arbitrul buzoian Ionel Vizireanu si-a spalat obrazul in fata echipei lui Ghita Poenaru la patru minute de la reluare, cand Boghian a fost tinut in careu, centralul a indicat 11 metri si Vraciu (video) a inscris fara emotii pentru 2-1. Rapidistii puteau pleca cu un egal nesperat din orasul lui Bacovia, dar trasorul trimis de Ghiviziu in minutul 86 a sters transversala portii lui Stamatin si toate punctele au ramas la Bacau.

Fcm Bacau: Stamatin – Codreanu, Mihălăchioae, Ursu, Eudean – Întuneric, Apostol, Lipovanu, Doboş – Vraciu, Boghian. Antrenor: Gheorghe Poenaru. In repriza a doua au mai intrat: Hurdubei si Curiliuc.

Rapid Suceava: Pascal – C. Ciurlă, Breniuc, Hrimiuc, Spătar – Golofca, Ghiviziu, Dumitriu, Zaremba, Corban – Liutec. Antrenor: Ioan Radu. Dupa pauza au mai intrat: Pascanut, Vaida si Plamada.

Cetatea Târgu Neamţ – FCM Oneşti 1-1
Politehnica Galaţi şi CS Panciu au stat.

Picata pe locul 9 in clasamentul seriei, Rapid Suceava va primi in etapa urmatoare vizita formatiei Otelul II Galati, intr-un meci programat in vinerea Pastelui, cu incepere de la orele 17.00, pe stadionul Areni.

Vezi o galerie foto realizata de Ionut Branzei. Apasa aici!