FOTO| CSU – Vaslui: 35-23

Universitatea Suceava s-a impus cu scorul de 35-23 în faţa divizionarei secunde HC Vaslui, într-un meci amical desfăşurat astăzi în sala LPS. Cel mai bun marcator al echipei locale de handbal a fost Adrian Chiruţ, autor a opt goluri.

Debutul partidei a aparţinut echipei gazdă, care după 5 minute conducea cu scorul de 3-1, graţie golurilor marcate de Mitrea. După o scurtă tresărire a oaspeţilor, Universitatea a trecut la cârma jocului, iar în minutul 18 avea un avans de şapte goluri, scor 13-6. Vasluienii au revenit spre finalul primei reprize, când au marcat patru goluri consecutive, dar chiar şi aşa pauza a consemnat o diferenţă confortabilă în favoarea sucevenilor, scor 17-11. Jucătorii pregătiţi de Răzvan Bernicu au continuat să mărească ecartul pe parcursul părţii secunde, iar în minutul 50 conduceau la zece goluri, scor 28-18. Oaspeţii au cedat definitiv în ultimele secvenţe ale partidei, iar finalul a consemnat scorul de 35-23 în favoarea Universităţii.

CSU Suceava: Stănescu (6 intervenţii), Şelaru (4) – Chiruţ (8 goluri), Gavriloaia (6), Mitrea (5), Şoldănescu (4), Ţuţu (3), Ţigănaşu (3), Petrea (2), Roşu (2), Bursuc (1), Starikov (1), Amihăesi.