FOTO | CSU Suceava – HC Vaslui: 32-29

CSU Suceava a incheiat turul sezonului regulat cu o victorie extrem de importanta in lupta pentru mentinerea in Liga Zimbrilor. Echipa condusa de Adi Chirut si Iulian Andrei a urcat pe locul 10 in clasament, dupa ce s-a impus duminica, in sala “Dumitru Bernicu”, in fata celor de la HC Vaslui, cu 32-29.

Ajutati de interventiile portarului Eduard Duman, universitarii au inceput excelent intalnirea, iar dupa primele 18 minute de joc aveau un avans de sase goluri, scor 9-3. Oaspetii s-au apropiat la trei lungimi in minutul 23, dar finalul primei reprize a apartinut echipei sucevene, care a intrat la pauza cu un avantaj de sapte goluri, scor 17-10.  Gazdele au continuat sa se distanteze la revenirea de la vestiare, iar in minutul 40 tabela inregistra o diferenta maxima de 12 goluri, dupa ce Tirzioru puncta pentru 24-12. Vasluienii nu au renuntat la lupta, s-au apropiat la 26-21 in minutul 50, dar sucevenii au gestionat perfect finalul.  CSU Suceava – HC Vaslui s-a terminat 32-29, iar trupa lui Adrian Chirut si Iulian Andrei bifeaza a patra victorie stagionala.

Vezi o galerie FOTO realizata de Daniel Vatamanu!

CSU Suceava: Duman, Bobeica – Tirzioru (9 goluri), Ciubotariu (9), Burlacu (4), Sipka (2), Cotinghiu (2), Baican (2), Sandu (2), I. Tcaciuc (1), Olariu (1), Petrea, Costea.

CSM Focsani – Potaissa Turda 28-36
HC Dobrogea Sud – Steaua Bucuresti (luni)

8. Dunarea Calarasi 13 7 1 5 333-336 22
9. Minaur Baia Mare 13 5 0 8 323-340 15
10. CSU Suceava 13 4 1 8 348-370 13
11. HC Vaslui 13 4 0 9 329-374 12
12. CSM Focsani 13 3 1 9 310-341 10
13. CSM Fagaras 13 3 1 9 327-369 10
14. Politehnica Iasi 13 0 1 12 346-425 1

In urmatorul meci oficial, CSU Suceava va evolua miercuri, de la ora 14.00, pe terenul Politehnicii Timisoara, in cadrul optimilor de finala din Cupa Romaniei.