FOTO | CSU Suceava – Dinamo: 27-28

CSU Suceava a pierdut nemeritat, printr-un gol incasat in ultima secunda, dintr-o aruncare de la 7 metri, scor 27-28, meciul disputat joi, in sala “Dumitru Bernicu”, in fata celor de la Dinamo, in etapa a XIX-a din Liga Zimbrilor.

Echipa antrenata de Adi Chirut a preluat pentru prima oara conducerea in fata campioanei en-titre in minutul 5, iar pe fondul reusitelor lui Florin Ciubotariu s-a desprins pentru prima oara la doua goluri in minutul 17, la scorul de 9-7. Gruparea bucuresteana a rasturnat situatia de pe tabela in minutul 23, odata cu golul de 10-11 inscris de pe extrema de Bera, dar finalul primei reprizei a apartinut gazdelor, care au intrat la pauza in avantaj: 14-13.

Universitarii au inceput ca din tun partea secunda, reusind sa se distanteze la patru goluri, dupa ce Cotinghiu puncta pe contraatac pentru 17-13. Desi au trecut cu bine peste o perioada in care au avut doua eliminari simultane, gazdele s-au vazut egalate in minutul 54, de golul de 22-22 inscris de A. Esteki. Pe contraatac, ex-universitarul Gavriloaia i-a trimis pe dinamovisti in avantaj, dar gazdele s-au tinut scai de adversar, Tirzioru egaland la 27-27 in ultimul minut de joc. Dinamo a plecat insa cu toate punctele din nordul Moldovei, dupa ce S. Esteki a inscris in ultima secunda, dintr-o aruncare de la 7 metri dictata pentru un fault comis de Sipka, sarbul fiind si eliminat la acea faza.  CSU Suceava – Dinamo s-a terminat 27-28, un rezultat frustrant pentru universitari, care s-au luat la tranta cu o echipa de nivelul Ligii Campionilor.

Vezi o galerie FOTO realizata de Daniel Vatamanu!

CSU Suceava: Andrei, Bobeica, Duman – Ciubotariu (9 goluri), Tirzioru (4), Burlacu (4), Cotinghiu (3), Sandu (3), Olariu (2), Baican (1), Costea (1), Soldanescu, I. Tcaciuc, Sipka, Petrea si Polocoser. Antrenor: Adrian Chirut.

8. Dunarea Calarasi 19 9 3 6 465-470 30
9. Minaur Baia Mare 19 8 0 11 452-472 24
10. CSM Focsani 18 6 2 10 425-446 20
11. CSU Suceava 19 5 1 13 502-536 16
12. CSM Fagaras 19 4 1 14 450-513 13
13. HC Vaslui 18 4 1 13 452-523 13
14. Politehnica Iasi 19 1 2 16 512-620 5

*echipa retrasa din campionat.

In urmatoarea etapa, CSU va evolua duminica, 25 februarie, la Focsani, intr-un meci cu implicatii majore in lupta pentru salvarea directa de la retrogradare.