FOTO | CSU Suceava – CSM II Bucureşti: 37-25

CSU Suceava si-a trecut in cont prima victorie cu Adrian Chirut in postura de antrenor principal, dupa ce s-a impus duminica, in sala Liceului cu Program Sportiv, cu scorul de 37-25 (18-12), in fata celor de la CSM II Bucuresti, intr-un meci contand pentru etapa a XXIII-a din Divizia A la handbal masculin.

Bucurestenii le-au pus probleme universitarilor doar in primele zece minute, incheiate cu scorul de 4-4, dupa ce gazdele au condus cu 3-0. La jumatatea primei reprize, Rares Bursuc cel mai bun marcator al intalnirii, a desprins formatia suceveana la 8-4, pentru ca, pe contraatac, Velea sa mareasca ecartul la 13-8, in minutul 23. Cristi Bursuc a dus scorul la 16-10 cu un lob de jumatatea terenului, iar acelasi Rares Bursuc a stabilit scorul pauzei la 18-12.

In debutul reprizei secunde, Costea a marit in doua randuri avantajul gazdelor la sapte goluri, a doua oara la 22-15, in minutul 36. Ion Tcaciuc, din postura de pivot, si-a trecut si el numele pe lista marcatorilor, punctand pentru 28-17, diferenta maxima dintre cele doua formatii inregistrandu-se in minutul 50, cand C. Bursuc a dus scorul la 32-19. CSU Suceava – CSM II Bucuresti s-a terminat 37-25, iar Burlacu si compania intra in vacanta de Paste de pe locul 3 in clasamentul seriei de est, cu un total de 50 de puncte in 21 de jocuri.

Vezi o galerie FOTO de la meciul CSU Suceava – CSM II Bucuresti!

CSU Suceava: C. Tcaciuc, Spiridon, Manea – R. Bursuc (7 goluri), Burlacu (6 goluri), C. Bursuc (4), Olariu (4), Preda (4), Petrea (3), Costea (3), Velea (3), Alexa (1), I. Tcaciuc (1), Baican (1), Aldica si Oprea. Antrenor: Adrian Chirut.

Am inceput mai greu acest meci, ne-am dat mai greu drumul la motoare. E si greu sa-i motivezi pe baieti in fata unei echipei de juniori, cum este cea a CSM-ului. Am incercat sa rulez tot lotul de jucatori pentru ca vom avea nevoie de toti la baraj. Nu sunt multumit in totalitate de cum arata echipa. Mai avem de munca”, a declarat Chirut.

Rezultatele etapei a XXIII-a:
HC Dobrogea Sud – CSU Targoviste 60-15
Cimentul Bicaz – Politehnica Iasi 23-50
CSU Suceava – CSM II Bucuresti 37-25
LPS Piatra Neamt – HC Buzau 24-30
GSIP Moreni – Farul Constanta 32-51
Stiinta Bacau – Atletico Alexandria (miercuri)
CS Vicov Bucovina a stat in aceasta runda.

Urmatoarea etapa din campionatul Diviziei A este programata pe data de 8 mai, atunci cand CSU Suceava se va deplasa pe terenul Farului Constanta.