FOTO | CSU Suceava – CSM Făgăraș: 24-16

CSU Suceava a cucerit trei puncte pretioase in lupta pentru mentinerea directa in Liga Zimbrilor la handbal masculin, dupa ce s-a impus duminica, in sala “Dumitru Bernicu”, in fata celor de la CSM Fagaras, cu scorul de 24-16.

Dupa un debut de meci echilibrat, cu putine goluri de ambele parti, trupa lui Adi Chirut si Iulian Andrei s-a desprins pentru prima ora la patru reusite in minutul 20, cand Tirzioru marca pentru 9-5. Cu portarul Cristi Tcaciuc in zi mare, universitarii si-au marit avantajul pe finalul primei reprize, Ciubotariu stabilind scorul pauzei la 15-9. Formatia suceveana a gresit insa mult in debutul partii secunde, oaspetii reusind sa se apropie la trei goluri in minutul 50, cand Vaidasigan puncta pentru scorul de 19-16. Incurajati de public, “alb-albastrii” au gestionat perfect ultimele zece minute ale intalnirii, prilej cu care a debutat in Liga Zimbrilor si juniorul sucevean Claudiu Lazurca. CSU Suceava – CSM Fagaras s-a terminat 24-16, iar echipa lui Adi Chirut este la patru puncte de locul 8, cu trei etape ramase de disputat din sezonul regulat.

CSU Suceava a marcat prin Tirzioru (8), Ciubotariu (4), Sandu (3), Burlacu (2), Petrea (2), Polocoser (1), Olariu (1), Cotinghiu (1), Baican (1) si Lazurca (1).

Vezi o galerie FOTO realizata de Daniel Vatamanu!

Politehnica Iasi – CSM Focsani 0-10
HC Dobrogea Sud – Minaur Baia Mare (luni)

7. Dunarea Calarasi 23 12 3 8 564-563 39
8. Minaur Baia Mare 22 9 0 13 536-554 27
9. CSM Focsani 23 7 3 13 531-564 24
10. CSU Suceava 23 7 2 14 586-604 23
11. HC Vaslui 23 6 1 16 559-642 19
12. CSM Fagaras 23 4 1 18 532-627 13
13. HC Odorhei* 23 10 2 11 427-452 32
14. Politehnica Iasi* 23 1 2 20 563-703 5