FOTO| CSU – Ploieşti: 34-26

Universitatea a inceput meciurile oficiale cu o victorie. Echipa suceveana s-a impus azi, pe teren propriu, cu scorul de 34-26, in fata formatiei Csm Ploiesti, intr-un joc contand pentru etapa a 12-a a Ligii Nationale.

Trupa antrenata de Leonard Bibirig a inceput in tromba intalnirea, iar dupa primele sapte de minute de joc in care au facut legea pe teren, “studentii” conduceau deja cu scorul de 6-0, moment in care banca tehnica a prahovenilor a fost nevoita sa ceara time-out. Sustinuta din defensiva de interventiile portarului Selaru, gruparea suceveana si-a pastrat ecartul pana la jumatatea primei reprize, cand tabela de marcaj indica scorul de 12-6 in favoarea gazdelor. Desi au practicat un joc destul de dur pe faza de aparare, oaspetii n-au reusit sa echilibreze balanta, iar pe fondul poftei de gol aratata de Acatrinei, autor a cinci goluri in primul mitan al partidei de azi, Universitatea intra la pauza cu un avans de sase goluri, scor 17-11.

“Alb-albastrii” au crescut ritmul dupa pauza, astfel ca, in primele cinci minute de la reluare, formatia lui Leonard Bibirig s-a distantat la noua lungimi, scor 22-13, ecart ce avea sa se pastreze pana la jumatatea reprizei secunde, scor 25-16. Superiori la capitolul pregatire fizica, “studentii” au controlat ultimul sfert de ora al intalnirii, cand Gavriloaia si Rosu au facut ravagii pe contraatac si au inchis tabela la 34-26.

Universitatea: Selaru, Andrei – Gavriloaia (7 goluri), Rosu (6 goluri), Acatrinei (6 goluri), Cântec (4), Mitrea (4), Besarab (3), Amihaesei (2), Pancu (1), Schroeder (1), Soldanescu, Matei, Petrea, Tiganasu.

Csm Ploiesti: M. Dumitru, Drutu – Dimache (6 goluri), Nicolae (6), Dutu (5), Botezatu (3), Constantinescu (3), G. Ghizdavescu (1), Rout (1), Ene (1), M. Ghizdavescu, Zamfir, Vasile. Antrenor: Mircea Bedivan.

In ultima etapa din tur, Csu Suceava va evolua vineri, de la orele 17.00, pe terenul gruparii Pandurii Tg Jiu.