FOTO| CSU – Odorhei: 26-28

Universitatea Suceava a ratat calificarea in finala Cupei “FRH”. Echipa locala de handbal a cedat vineri in fata vicecampioanei HC Odorhei cu scorul de 26-28, dupa ce la pauza a condus cu 18-14.

Prima repriza a fost dominata de echipa suceveana. Dupa ce in minutul 15 aveau un avantaj de doua goluri, scor 9-7, treptat “studentii” au majorat diferenta, iar cu 10 minute inainte de intrarea la vestiare Universitatea conducea cu 14-8. La pauza handbalistii sucevenii aveau 18-14 dar au cedat neasteptat, primul gol al “studentilor” din repriza secunda fiind marcat abia in minutul 43, de Acatrinei. De cealalta parte, harghitenii au sanctionat prompt erorile aparute in atacul Universitatii si s-au impus in final cu 28-26.

CSU Suceava: Andrei (10 interventii) – Mitrea (9 goluri), Acatrinei (6), Cintec (5), Gavriloaia (3), Bursuc (1), Tutu (1), Amihaesi (1).

In urma acestui rezultat, echipa pregatita de Leonard Bibirig si Stelian Bursuc va juca finala mica, sambata, de la ora 12:00, contra formatiei HC Caras Severin. Trofeul turneului de pe litoral va fi disputat de catre HCM Constanta si HC Odorhei, de la ora 14:00.