FOTO| CSU – HC Odorhei: 34-34

Universitatea a obtinut doar o remiza, scor 34-34 (16-13), in compania vicecampioanei en-titre Hc Odorhei, intr-un meci transmis, astazi, in direct de Digi Sport si care a contat pentru etapa a 5-a din Liga Nationala.

Duelul ocupantelor ultimelor doua trepte ale podiumului in precedenta editie de campionat a debutat cu o perioada de tatonare in care ambele formatii s-au intrecut in ratari la poarta adversa, astfel ca, in minutul 5, tabela de marcaj din sala Liceului cu Program Sportiv indica doar 1-1. Gruparea harghiteana si-a reglat tirul mai repede, iar pe fondul paradelor portarului Varo s-a distantat la doua goluri in minutul 11, scor 5-7. Trupa pregatita de Stelian Bursuc si Leonard Bibirig a replicat imediat si dupa o serie de trei reusite consecutive, incheiata de Gavriloaia din extrema dreapta, a intors situatia la finalul primul sfert de ora al jocului, scor 10-8. In ciuda time-outului timpuriu solicitat de banca tehnica a oaspetilor, “studentii” si-au continuat jocul curajos, iar pe fondul golurilor inscrise de Acatrinei si a interventiilor portarului Andrei, Universitatea si-a dublat ecartul pana in minutul 27, scor 14-10. De partea cealalta, harghitenii au reintrat in meci pe finalul primei reprize, care avea sa se incheie totusi cu un avans de trei lungimi in favoarea gazdelor, scor 16-13.

HC Odorhei a inceput mai determinata partea secunda, iar, in primele cinci minute de la reluarea jocului, oaspetii s-au apropiat la un singura reusita, scor 18-17, gratie unui contraatac finalizat de Mihalcea, cel care avea sa faca legea pe banda sa dreapta dupa pauza. “Alb-albastrii” nu s-au lasat insa impresionati de startul hargitenilor, izbutind sa se distanteze din nou la patru reusite in minutul 39, cand Gavriloaia a punctat pentru 23-19 si l-a determinat pe antrenorul Vlad Caba sa solicite time-out. Miscarea tehnica a oaspetilor nu avut insa efecte imediate pe tabela, unde Universitatea a reusit sa-si tina adversarul la respect si a intrat in ultimul sfert de ora al intalnirii cu un ecart maxim de cinci reusite, dupa ce ucraineanul Besarab a punctat pentru 28-23. Ajutati de trasoarele expediate de coordonatorul Goran Kuzmanoski, cel care avea sa inscrie de 11 ori in poarta suceveana in jocul de azi, oaspetii s-au apropiat la doua lungimi in minutul 54, scor 32-30.

“Studentii” au replicat prin interul Acatrinei, ale carui goluri – 12 la numar – aveau sa asigure Universitatii un avans de trei lungimi la intrarea in ultimele patru minute ale jocului, scor 34-31. Plusul de experienta a gruparii harghitene si-a spus insa cuvantul pe final. Astfel, trupa lui Vlad Caba s-a apropiat mai intai la doua reusite cu 80 de secunde inainte de ultimul fluier, cand banca tehnica a gazdelor a solicitat de altfel time-out la scorul de 34-32. La reluarea jocului, “alb-albastrii” au irosit insa atacul, trimitand in bara, iar pe contre, HC Odorhei puncta pentru 34-33, cu 25 de secunde ramase pana la sfarsit. Desi au avut posesia mingii la ultima faza de joc, handbalistii suceveni au comis o greseala copilareasca la mijlocul terenului, Gavriloaia a fost nevoit sa faulteze decisiv din postura de ultim aparator, arbitrii au dictat aruncare de la 7 metri, de unde Chikovani a adus frustrare prin spectatorii suceveni, restabilind egalitatea si scorul final la 34-34.

Csu Suceava: Andrei, Spiridon – Acatrinei (12 goluri), Gavriloaia (4 goluri), Besarab (4), Mitrea (4), Cantec (3), Tutu (3), Serban (3), Rosu (1), Pancu, Schroeder, Petrea. Antrenori: Stelian Bursuc si Leonard Bibirig.

HC Odorhei: Varo, Orban – Kuzmanoski (11 goluri), Talas (7 goluri), Chikovani (7 goluri), Mihalcea (5 goluri), Orban (2 goluri), Ferenczi (2 goluri), Adomnicăi, Johansson. Antrenor: Vlad Caba.

Cazuta pe locul 5, Universitatea Suceava va evolua, in etapa viitoare, pe terenul formatiei Dinamo Calarasi.