FOTO | CSU Galați – CSU Suceava: 27-41

CSU Suceava este in grafic la jumatatea sezonului regular. Echipa antrenata de Adi Chirut si Iulian Andrei a incheiat anul pe primul loc in clasamentului Seriei A a Diviziei A la handbal masculin. Sambata, in ultima etapa din returul I, formatia suceveana a bifat a sapte victorie in opt jocuri disputate, dupa ce a castigat la Galati, cu scorul de 41-27. Trupa lui Adi Chirut si Iulian Andrei s-a desprins la trei goluri inca din minutul 8, iar pana la pauza a marit ecartul la 20-15. Cu Juverdianu si Lupu in zi de gol, universitarii au defilat in repriza secunda, cand diferenta a crescut de la 25-16 la 30-18 si in final la scorul de 41-27. In celalalt meci disputat sambata, in cadrul etapei a X-a, CS Magnum Botosani s-a impus acasa, in fata celor de la CSU Targoviste, cu scorul de 50-21.

Vezi o galerie FOTO realizata de Sorin Pana – Sportul Ilustrat!

CSU Suceava: Duman, Turturica – Juverdianu (8 goluri), Lupu (7), Kobzii (5), Loic (4), Leordean (3), Pintilei (3), Cozorici (2), Alupoaiei (2), Popa (2), Oancea (2), Barb (2), Furak (1), Tofanel si Radut.

Echipa M V E I Gol Pct.
1. CSU Suceava 8 7 1 0 308-167 22
2. CSM Botosani 8 6 1 1 286-213 19
3. CSU Galati 8 3 0 5 275-231 9
4. Politehnica Iasi 8 3 0 5 219-238 9
5. CSU Targoviste 8 0 0 8 164-403 0

Campionatul Diviziei A se va relua pe 2 februarie 2020, atunci cand CSU Suceava se va deplasa la Iasi pentru un nou meci cu Politehnica.