FOTO| CSU – CSU II: 38-35

Handbaliştii suceveni au început astăzi meciurile amicale, în cadrul Memorialului “Mihai Mironiuc”. În debutul turneului, Universitatea Suceava a dispus de echipa secundă cu scorul de 38-35 (19-15).

Jucătorii antrenaţi de Leonard Bibirig au primit o replică peste aşteptări din partea “tineretului”. Cele două formaţii au mers umăr la umăr până în minutul 22, atunci când tabela indica 13-13. A urmat cinci goluri consecutive ale Universităţii, care avea să intre la vestiare cu un avantaj de patru lungimi, scor 19-15. Trupa lui Răzvan Bernicu a continuat să se menţină aproape de “seniori” şi în repriza secundă, graţie lui Târzioru, care a marcat nu mai puţin de 12 goluri. Cel mai mare avans al Universităţii a fost consemnat în minutul 39, atunci când Chiruţ şi colegii săi s-au distanţat la şase goluri, scor 26-20. Divizionara secundă a echilibrat apoi jocul, iar fluierul final a consemnat scorul de 38-35.

“Este primul meci şi, părerea mea, am tratat adversarul cu superficialitate. Am făcut foarte multe greşeli tehnice, atât de prindere-pasare cât şi la finalizare. Sperăm ca de la meci la meci, atât la acest turneu cât şi la cele care urmează, să creştem în eficienţă şi în valoare”, a declarat antrenorul Leonard Bibirig.

CSU Suceava: Şelaru, Stănescu – Chiruţ (8 goluri), Staricov (4), Bursuc (4), Acatrinei (4), Mitrea (4), Cântec (4), Gavriloaia (3), Leordean (3), Roşu (2), Ţigănaşu (1), Petrea (1).

CSU 2 Suceava: Spiridon, Ilii – Târzioru (12 goluri), Smeu (5), Olariu (4), Burlacu (4), Amihăesi (4), Sandu (3), Roban (2), Motpan (1), Dumitraş, Beşliu, Botuşan.

În al doilea meci al zilei, Extrem Baia Mare s-a impus în faţa formaţiei HC Vaslui cu scorul de 33-24 (14-12).