FOTO| Cronică | Rapid – Oţelul: 1-0

Rapid CFR si-a trecut in cont a treia victorie consecutiva pe teren propriu in campionatulul Ligii a II-a, dupa ce s-a impus sambata, pe stadionul Areni, scor 1-0, in fata Otelului Galati, intr-un meci din etapa a V-a a sezonului regulat.

Cele doua formatii au prestat un joc anost in primele 20 de minute de la fluierul de start, perioada in care singura ocazie de gol a apartinut galatenilor, Chipirliu fiind deposedat in momentul sutului, in interiorul careului, de catre capitanul de sambata al sucevenilor, Sorin Ciobanu. La cealalta poarta, Sumanariu i-a dezamortit pe cei 500 de spectatori prezenti in tribune la jumatatea primei reprize, cand mijlocasul gazdelor si-a incercat tirul cu un sut de la 20 de metri, pe langa tinta. Deschiderea scorului a venit de nicaieri. Apostol a intrat cu mingea la picior in interiorul careului, a fost faultat din spate de Marus, iar centralul Marian Barbu a indicat penalty. Edy Sandu si-a asezat mingea la punctul cu var de la 11 metri, a trimis in dreapta sus, portarul Grecu a plonjat in partea opusa, iar din minutul 29 era 1-0. Sapte minute mai tarziu, atacantul gazdelor isi putea trece in cont dubla, dar a luftat in mijlocul carelui la o centrare trimisa de Golofca. Sumanariu a sutat apoi de la peste 30 de metri, razant cu transversala si Rapidul intra la cabine cu 1-0.

Fara replica din partea Otelului, o umbra a echipei care in urma cu patru ani devenea campioana Romaniei, trupa antrenata de Bogdan Tudoreanu a trecut din nou pe langa golul doi in minutul 59, cand Grecu a deviat mingea de la radacina barei la executia lui Aeroaiei. Danila, celalalt jucator sub 19 ani titularizat in partida de sambata, isi putea trece in CV primul gol in Liga a II-a in minutul 70, dar acelasi Grecu i-a suflat mingea la o centrare in gura portii venita de la Sandu. In minutul 87, gazdele au solicitat pe buna dreptate un nou penalty, la o minge centrata de nou-intratul Vrabie si oprita cu mana in interiorul careului de Marus. Marian Barbu n-a mai dus insa fluierul la gura. Introdus pe final, Raphael Stanescu le-a dat ultimele emotii suporterilor suceveni, sutul fostului dinamovist fiind deviat in corner de un adversar.

Rapid CFR – Otelul Galati s-a terminat 1-0, iar Ciobanu si compania s-au dus la final sa sarbatoreasca alaturi de galerie. “Ceferistii” n-au convins, n-au stralucit, dar au castigat trei puncte care ii mentin in zona play-off-ului.

Vezi o galerie FOTO realizata de Codrin Males!

Rapid Suceava: Hantascu – D. Balan, R. Sava, S. Ciobanu, Sfirjan – Aeroaiei (’76 Jitariuc), Sumanariu – Golofca (’66 Vrabie), Al. Apostol, Danila – E. Sandu (’71 M. Enciu). Antrenor: Bogdan Tudoreanu.

Otelul Galati: Grecu – Marus, Cojoc, Asanache, Murgoci – V. Stefan (’46 R. Tatar), Dajboc – Chipirliu (’66 R. Stanescu), Istrate, I. Miron (’50 Diarra) – Cârjan. Antrenor: Daniel Florea.