Forestierul Frumosu a devenit campioană în Seria de Vest

Liga5 Frumosu - Frasin

Bradul Vama a stabilit campioana in seria de vest a Ligii a V-a, dupa ce i-a detronat din fotoliul de lider pe cei de la Sporting Poieni Solca, pe care i-a invins in ultima etapa a campionatului, cu scorul de 2-0. Forestierul Frumosu a profitat de acest rezultat, promovand direct, dupa ce s-a impus, pe teren propriu, cu scorul de 4-0, in fata celor de la Avantul Frasin. Partida dintre Victoria Paltinoasa si Larix Dornisoara a fost intrerupta in minutele de prelungire, dupa ce unul dintre jucatorii gazdelor l-a agresat fizic pe arbitrul.

Seria de Vest – Rezultatele ultimei etape:

Bradul Vama – Sporting Poieni Solca 2-0

Forestierul Frumosu – Avantul Frasin 4-0

Vanatorul Dorna Candrenilor – Bistrita Brosteni 5-0

Foresta Moldovita – Fagga Partestii de Jos 15-1

Victoria Paltinoasa – Larix Dornisoara 4-2 (intrerupt)

Balada Ciprian Porumbescu – Plesul Rasca (12 iunie)

Clasament: 1. Frumosu 48p, 2. Poieni Solca 48p, 3. Rasca 39p…

In seria de est, Unirea Horodnic a reusit scorul campionatului, dupa ce a surclasat, pe teren propriu, formatia Locomotiva Dornesti, cu 25-0, la finalul unui meci in care oaspetii s-au prezentat in bataie de joc, cu juniorii si un om in minus. Programat in ultima etapa, derbyul primelor clasate, Vointa Zvoristea si Viitorul Adancata, s-a incheiat nedecis, cu un spectaculos scor de 5-5.