Foresta Suceava – Sporting Liești: 3-1

Foresta a obtinut prima victorie cu Florin Cristescu pe banca tehnica, dupa ce s-a impus sambata, pe stadionul Areni, in fata Sportingului Liesti, cu 3-1, intr-un meci din etapa a 23-a a Ligii a III-a.

“Galben-verzii” au presat inca din primele minute, dar Mateciuc si Artenie nu au nimerit spatiul portii aparare de Vadeanu. Contrar cursului jocului, oaspetii au deschis scorul in minutul 43, la capatul unui contraatac finalizat de Munchiu. Formatia suceveana avea sa restabileasca egalitatea in minutul 61, cand Pavel a inscris cu o lovitura de cap. Galatenii au evoluat in ultimul sfert de ora cu un jucator mai putin pe teren, dupa eliminarea lui Birladeanu, iar italianul Rigoni, revenit dupa o accidentare, a intors scorul in minutul 87, cu un sut la coltul lung din interiorul careului. Foresta avea sa-si securizeze victoria in minutul 90, cand Ionut Artenie a stabilit scorul final la 3-1.

Ma bucur pentru rezultat, ma bucur ca am castigat patru puncte in ultimele doua etape si sper sa o tinem tot asa, mai ales ca nu este presiunea rezultatelor la echipa. Intrarea lui Rigoni a revigorat mijocului terenului, am jucat ceva mai repede, dar s-a cunoscut ca vine dupa o perioada lunga de inactivitate. Vom incerca sa avem aceiasi atitudine la Galati. Daca vom aduce puncte de acolo, va veni si mai multa lume la stadion”, a spus Florin Cristescu.

Foresta: Logofatu – Mocanu, Mateciuc, Vitelaru, Onofras, Cainari, Bejenar, Artenie, Grumezescu, Martin, Pavel. Au mai intrat: Rigoni, Lungu, Boca si Ionescu.