Foresta Suceava – Șomuz Fălticeni: 1-0

Foresta a invins, dar n-a convins pe nimeni ca poate emite pretentii la promovare. Aflata la debutul in campionat, trupa pregatita de Selim Benachour s-a impus sambata, pe stadionul Areni, in fata Somuzului Falticeni, cu scorul de 1-0 (1-0), la finalul unui meci anost decis de o executie personala.

Cu patru noutati in formula de start fata de meciul de cupa, “galben-verzii” au dominat autoritar prima repriza, dar portarul Pascal s-a opus cu succes, la suturile trimise, rand pe rand, de Grumezescu, Rigoni, Ionescu si Nguyen. Unicul gol al derbyului sucevean de pe stadionul Areni a picat in minutul 28, cand francezul Fares Diermoune, a preluat o minge in partea dreapta si l-a lasat “masca” pe Pascal, cu o sut de efect, din coltul careului, direct in vinclul portii falticenene. Fara replica din partea Somuzului, care nu a trimis niciun sut pe spatiul portii gazdelor in prima repriza, Foresta isi putea dubla avantajul pana la pauza, dar sutul in diagonala trimis de Celeadric a ocolit tinta, iar executia lui Bouadiila s-a oprit in bratele goalkeeperului Pascal.

Somer in repriza intai, Cotuna a fost intrebuintat pentru prima oara in minutul 48, cand a retinut mingea de pe centrul portii la un sut expediat de Kuruc. La poarta opusa, nou-intratul Artenie a trimis cu capul, pe langa tinta, iar Diermoune a vrut sa rupa plasa si norii cu un voleu la care mingea a ajuns in parcarea Inspectoratului de Pompieri. Introdus dupa pauza, Podgododetchi ii putea strica debutul Forestei in campionat in minutul 70, dar jucatorul moldovean a inchis ochii si, singur de pe sase metri, cu toata poarta in fata, a trimis balonul cu capul pe langa tinta. Trei minute mai tarziu, echipa lui Radu Anania a avut o noua sansa de egalare prin Melinte, dar sutul mijlocasului imprumutat de la FC Botosani a ocolit buturile gazdelor. Foresta – Somuz Falticeni s-a terminat 1-0, dupa un meci in care cele doua formatii le-au aratat putin fotbal celor catorva sute de suporteri prezenti sambata pe Areni.

Foresta Suceava: Cotuna – Onofras, Mateciuc, Seven, Nguyen – Celeadric, Ionescu – Diermoune, Rigoni, Bouadiila – Grumezescu. Antrenor: Selim Benachour. Pe parcurs au mai intrat: Aioanei, Artenie si Laurentiu Roman.

Somuz Falticeni: C. Pascal – Arapasu, Kuruc, Sandru, Baltariu, Podgorodetchi, Zama, Nechitoaia, Melinte, Ungureanu, Julei. Antrenori: Dan Dascalescu si Radu Anania. Pe parcurs au mai intrat: Scutariu si Dohotaru.

Benachour: “Repriza a doua a fost rusinoasa, toti au jucat dezastruos”

Selim Benachour a fost foc si para la finalul meciului, fiind nemultumit de jocul prost aratat de elevii sai pe parcursul reprizei secunde. “A fost un meci cu doua reprize total diferite. Prima m-a entuziasmat. Am facut un joc bun, toata lumea a fost conectata la meci si ne-am creat cateva ocazii din care am fructificat doar una. In schimb, repriza a doua a fost rusinoasa, toti au jucat dezastruos. Nu stiu ce s-a intamplat la pauza. Poate ca am fost obositi dupa meciul de cupa, dar, atunci cand esti obosit, trebuie sa joci simplu, nu sa tinem atat de mult de minge si sa ne lansam in driblinguri. Am facut exact pe dos. Sunt dezamagit si de jucatorii intrati pe parcurs, Artenie si Roman. Nu au venit cu prospetime in acel moment in care echipa juca prost. Dimpotriva, au jucat chiar mai rau decat ceilalti”, a declarat antrenorul Forestei la conferinta de presa.

Anania: “Cu putina concentrare in fata portii, puteam scoate un egal”

De partea cealalta, antrenorul Radu Anania considera ca falticenenii puteau obtine un rezultat de egalitate pe Areni, daca erau mai concentrati in fata portii la ocaziile avute dupa pauza. “Chiar daca se preconiza ca venim la Suceava doar in excursie, am demonstrat ca lucrurile au stat altfel. Prima repriza a apartinut aproape in totalitate gazdelor. In partea a doua am incercat sa tinem mai mult de minge, iar cu putina concentrare in fata portii, puteam scoate un rezultat de egalitate. Sunt multumit insa de jocul prestat, in conditiile in care noi ne-am definitivat lotul abia in ultimele doua saptamani. Omogenitatea lasa de dorit, dar incetul cu incetul sper sa inchegam o echipa, astfel incat sa avem o ascensiune in fotbalul profesionist. Asteptarile sunt mari din partea comunitatii si suporterilor din Falticeni. E o diferenta mare fata de Liga a IV-a”, a declarat antrenorul Radu Anania, care a precizat ca nu se pune problema ca jucatorii imprumutati de la FC Botosani sa se intoarca la clubul-mama, dupa ce gruparea de peste Siret si-a infiintat echipa a doua la nivelul Ligii a III-a.