Foresta Suceava – Gloria Buzău: 2-0

Foresta i-a provocat prima si singura infrangere stagionala Gloriei Buzau, dupa ce s-a impus sambata, pe stadionul Areni, in fata liderului seriei a Ligii a III-a, cu scorul de 2-0, intr-un meci din etapa a XXIX-a. Aflati la ultima aparitie in fata propriilor suporteri, “galben-verzii” au inceput extrem de montati intalnirea, reusind sa deschida scorul inca din minutul 7, cand Cainari a executat o lovitura libera de pe partea stanga, iar Robert Martin si-a trecut in cont al 15-lea sau gol in actualul sezon cu o lovitura de cap la coltul scurt. Oaspetii au replicat dincolo de jumatatea primei reprize, dar Ceausel nu l-a putut invinge pe Logofatu din mijlocul careului, iar veteranul Ciprian Petre a ciupit bara din opt metri. Portarul sucevean s-a evidentiat din nou in minutul 41, cand s-a opus in situatie de unu la unu cu Chipirliu si Foresta a intrat la pauza in avantaj, scor 1-0.

Trupa antrenata de Florin Cristescu a inceput perfect repriza secunda, reusind sa-si dubleze avantajul in minutul 50, cand acelasi Cainari a patruns pe partea stanga, a centrat in mijlocul careului pana la Bejenar, iar juniorul sucevean a marcat primul sau gol in Liga a III-a. Formatia buzoiana putea reintra in joc la urmatoarea faza, dar Logofatu a avut o noua interventie exceptionala la un voleu din unghi trimis de Rus. Cu mai multe spatii in defensiva oaspetilor, “galben-verzii” puteau majora diferenta pe final, dar executiile lui Martin, Artenie, Celeadnic, Lungu sau Grumezescu nu si-au mai gasit tinta. Foresta – Gloria Buzau s-a terminat 2-0, iar trupa antrenata de Florin Cristescu se desparte de publicul de pe Areni in cel mai frumos mod posibil.

Foresta Suceava: Logofatu – Onofras, Vitelaru, Mateciuc, Mocanu – Celeadnic, Vremea – Bejenar, Lungu, Cainari – Martin. Au mai intrat: Artenie, Grumezescu, Robciuc si Ionescu.