Foresta Suceava – FC Botoșani II, sâmbătă, ora 15.00

Gata cu vacanta si cu meciurile fara miza! Din acest weekend se joaca pe puncte in Liga a III-a. Pe stadionul Areni, anul fotbalistic 2019 este inaugurat de partida dintre Foresta Suceava si FC Botosani II, programata sambata dupa-amiaza, de la ora 15.00, in cadrul primei etape a returului.

Cu nu mai putin de noua achizitii facute in pauza de iarna, “galben-verzii” au doua obiective in acest retur: sa-si omogenizeze lotul in perspectiva viitorului sezon si sa mai urce cel putin doua pozitii in clasament pana la finalul actualei editii de campionat. “Chiar daca nu suntem inca omogeni, consider ca avem un lot mai bun decat in tur. Asta ne da sperante ca vom mai urca in clasament si ca vom termina intre primele patru echipe din serie. Nu stim cu ce jucatori se vor prezenta cei de la Botosani la Suceava, daca vor primi intariri sau nu de la prima echipa, dar cert este ca vrem sa incepem returul cu o victorie”, a declarat presedintele Forestei, Andrei Ciutac, care a precizat ca pretul unui bilet de intrare la meci va fi de 5 lei.

Florin Logofatu, Augustin Carbune, Andrei Vitelaru, Cornel Cainari, Alexandru Vremea, Andrei Pavel, Ionut Bejenar, Florin Robciuc si Vasile Boca sunt jucatorii transferati in intersezon pe Areni.

Foresta a disputat sase meciuri de verificare in pauza de iarna, inregistrand trei victorii si trei infrangeri, 3-0 cu LPS Suceava, 3-1 cu CSM Pascani, 6-2 cu Somuz Falticeni, respectiv 2-4 cu Aerostar Bacau, 1-2 cu CSM Ceahlaul Piatra Neamt si 2-3 cu Sporting Vaslui. “Galben-verzii” au marcat de 17 ori in amicale prin Martin (5 goluri), Pavel (3), Artenie (3), Cainari (1), Onofras (1), Vremea (1), Mateiciuc (1), Grumezescu (1) si Vamanu (1), ultimul nefiind insa oprit in lot.