Foresta Suceava – FC Botoșani II: 4-0

Primavara a venit la fix pe „Areni”. Au adus-o Artenie, Martin si Boca, jucatori care au marcat golurile prin care Foresta a facut scor in prima etapa a returului Ligii a III-a: 4-0 cu FC Botosani II.

Pe un teren greu, trupa antrenata de Selim Benachour a facut un joc pragmatic sambata, reusind sa deschida scorul la jumatatea primei reprize, cand Robert Martin a fost faultat in suprafata de pedeapsa, iar Ionut Artenie a inscris de pe punctul cu var de la 11 metri, cu toata opozitia lui Anca-Trip, plecat pe minge (foto). Condusi de pe banca tehnica de radauteanul Daniel Stoica, oaspetii au avut sansa egalarii in minutul 27, dar Florin Logofatu, aflat la debutul oficial intre buturile echipei sucevene, a scos balonul din vinclu la sutul lui Andronic. Pe contre, “galben-verzii” si-au dublat avantajul in minutul 37, cand Andrei Mateiciuc l-a lansat excelent pe Martin, iar nouarul gazdelor a inscris cu un sut in forta din zece metri. Scenariul de la primul gol s-a repetat in minutul 41, cand Martin a fost tras de mana in careu, centralul iesean Ciprian Aelenei a indicat penalty, iar acelasi Ionut Artenie a transformat, stabilind scorul pauzei la 3-0. Cu cele trei puncte asigurate, “galben-verzii” n-au mai fortat intr-o repriza secunda in care ocaziile de la poarta botosanenilor s-au putut numara pe degetele de la o mana. Cainari si Artenie nu l-au mai putut invinge pe Anca-Trip din pozitii bune, iar nou-intratul Grumezescu a sutat la o palma de bara din mijlocul careului mare. Golul patru a venit de la un debutant absolut la nivelul Ligii a III-a, este vorba de juniorul Vasile Boca, care a marcat in minutul 88, dupa o pasa a lui Artenie.

Foresta: Logofatu – Ionescu, Mateciuc, Vitelaru, Onofras – Bejenar, Vremea – Artenie, Cainari, Mateiciuc – Martin. In repriza secunda au mai intrat: Boca, Pavel, Robciuc si Grumezescu.

Benachour: “Avem capacitatea sa castigam urmatoarele trei-patru meciuri”

Selim Benachour s-a declarat multumit de rezultat, nu si de joc. “A fost un meci dificil, pentru ca in cele sase saptamani de la startul pregatirilor nu ne-am putut antrena pe iarba naturala. Am pierdut multe dueluri la mijlocul terenului, dar ma bucur pentru rezultat. E o victorie importanta pentru moralul echipei. Sper sa continuam pe aceiasi linie si sa mai urcam in clasament. Avem capacitatea sa castigam urmatoarele trei-patru meciuri”, a declarat antrenorul Forestei. Seful bancii tehnice de pe Areni a vorbit si despre jucatorii veniti in pauza de iarna. “Ma bucur pentru Bejenar, Boca si Robciuc. Sunt tineri, dar sunt muncitori si sunt dispusi sa invete. Voi face tot ce-mi sta in putinta sa-si imbunatateasca abilitatile. Logofatu a fost focusat pe joc si a avut doua parade bune. Vitelaru si-a facut treaba pe linia de fund, chiar daca venea dupa o usoara accidentare. Cainari nu a fost jucatorul pe care il stiu, dar are calitati. A aratat-o in amicale. Vremea a jucat sub nivelul sau, dar se intampla. Nici gazonul nu a avantajat jucatorii tehnici”, a precizat Benachour.