VIDEO | Foresta – Ceahlăul: 1-0

Foresta si-a trecut in cont a patra victorie stagionala pe teren propriu, dupa ce s-a impus vineri, pe stadionul Areni, in fata celor de la Ceahlaul Piatra Neamt, cu scorul de 1-0, intr-un meci contand pentru etapa a XIII-a din Liga a III-a.

Trupa antrenata de Selim Benachour si-a creat primele ocazii prin Martin si Artenie, a caror suturi au fost blocate de Barna. Gruparea nemteana s-a dovedit periculoasa in minutul 30, cand Nguyen a salvat un gol ca si facut, respingand mingea de pe linia portii, cu riscul unui accidentari. Cea mai mare oportunitate a primei reprize i-a apartinut aceluiasi Martin, in minutul 33, cand atacantul “galben-verzilor” a lovit transversala cu un sut din opt metri.

Formatia suceveana a marit presiunea pe adversar in repriza secunda, iar deschiderea scorului a venit in mod logic, in minutul 61. Grumezescu a centrat de pe partea dreapta pana la Martin, iar nouarul gazdelor a sutat mai intai in transversala, mingea i-a revenit, iar din a doua incercare a inscris cu umarul. Foresta isi putea securiza victoria pe final, dar executia lui Artenie a trecut peste, iar sutul cu pamantul trimis de Onofras a fost respins in fata de Barna.

Foresta: Niga – Onofras, Celeadnic, Mateciuc, Nguyen – Roman, Seven, Parouty, Artenie – Martin, Grumezescu. Dupa pauza au mai intrat: Mateiciuc, Diermoune si Ghimp.

Am controlat jocul in intregime si trebuia sa marcam mai mult. Am ratat multe ocazii si trebuia sa primim si doua trei penalty-uri clare. Sunt incantat de modul in care am luptat pe teren. Cu siguranta, am meritat victoria”, a declarat antrenorul Selim Benachour la finalul meciului.

Sporting Liesti – Otelul Galati
Sanatatea Darabani va sta in aceasta runda.