Foresta a mai făcut un pas important spre baraj

Foresta a mai facut un pas important spre semifinalele barajului de promovare, dupa ce a castigat vineri, pe terenul celor de la CSM Bacau, cu scorul de 2-1, intr-un meci din cadrul etapei a III-a a play-off-ului.

“Galben-verzii” au prestat un joc fara orizont intr-o prima repriza incheiata de gazde in avantaj, gratie golului marcat de Zaharia (’22), in urma unui corner.

Dorin Goian a mutat inspirat in ultima jumatate de ora de joc, a trecut la un sistem cu trei atacanti, iar asta s-a simtit pe tabela.

Chika a egalat in minutul 79, cu o executie din intoarcere, pentru ca, patru minute mai tarziu, Filip sa semneze golul victoriei pentru Foresta, dintr-o lovitura libera din coltul careului, care l-a surprins pe Grosz.

Echipa suceveana a terminat meciul cu un jucator mai putin pe terenul execrabil de pe Letea, dupa ce Samson a incasat al doilea cartonas galben in minutul 87.

Foresta: Niga – Grosu, Cana, Botezatu, Nitu – Samson, M. Ilie – Filip, Cainari, Codau – Chika. Antrenor: Dorin Goian. Au mai intrat: Muntean, Martin, Nechita si Tanasa, ultimul revenind dupa accidentare.

Bucovina Radauti ramane fara punct in play-off

Bucovina Radauti a ramas fara niciun punct acumulat in play-out, dupa ce a pierdut vineri pe teren propriu, in fata Ceahlaului Piatra Neamt, cu 1-2.

Nemtenii au deschis repede scorul pe Municipal, in minutul 2, prin Anton, gazdele egaland pe finalul primei reprize prin Stoian.

In debutul partii secunde, Udeanu a parat un penalty executat de Nemteanu, dar a fost nevoit sa scoata mingea din plasa in minutul 90, cand nou-intratul Mubarak a inscris golul victoriei oaspetilor din centrarea lui Pintea.

Bucovina: Udeanu – Spac, Dumitras, Coaja, Ungurianu, Sahlean, Stroe, Svichi, Aftanache, Leonte, Stoian. Antrenor: Marius Lup. A mai intrat Coroama.

Somuz Falticeni a stat in etapa a III-a din play-out, una in care, in celelalte doua meciuri, s-au inregistrat urmatoarele rezultate: Viitorul Darabani – Stiinta Miroslava 1-0 si Rapid Brodoc – FK Miercurea Ciuc II 3-1.

Runda viitoare programeaza, sambata, meciurile Ceahlaul Piatra Neamt – Foresta Suceava si CSM Bacau – Bucovina Radauti, in play-off si Somuz Falticeni – Viitorul Darabani si Stiinta Miroslava – Rapid Brodoc, in play-out.

La finalul partii secunde a campionatului, primele doua clasate in play-off se vor califica in semifinalele barajului de promovare in Liga a II-a, in timp ce ultima clasata in play-out va retrograda in ligile judetene.

error: Pentru copierea conţinutului contactaţi autorul!