Firfirică a devenit vicecampion european

Alin Firfirica (21 de ani) a cucerit duminica medalia de argint în finala probei de aruncare a discului, din cadrul Campionatelor Europene de atletism Under 23 de la Bydgoszcz (Polonia). In finala, sportivul legitimat la Clubul Sportiv Universitar din Suceava, a ocupat locul secund cu o aruncare de 60 de metri si 17 centimetri, reusita din prima încercare. Firfirica a fost devansat doar de norvegianul Sven Martin Skagestad cu 61,00 metri. Medalia de bronz i-a revenit germanului Clemens Prufer cu 60,08 metri. Cel mai bun rezultat personal al lui Firfirica este un 61,17 metri, realizat în acest an în februarie.

În finala masculina de 20 de kilometri mars, Andrei Gafita, sportiv pregatit de Radu Mihalescu la CSM Suceava, a fost al 23-lea, iar în proba similara feminina, Mihaela Acatrinei s-a clasat pe locul 17, informeaza Agerpres.