FCM Oneşti- Rapid CFR: 3-1

Rapid Suceava va incheia actualul tur de campionat fara nicio victorie pe teren strain. In ultima deplasare din aceasta toamna, echipa “ceferista” a fost invinsa, astazi, cu scorul de 1-3, pe terenul formatiei FCM Onesti.

Aflata inaintea rundei a XIV-a in partea inferioara a clasamentului, gruparea de pe Trotus a inceput mai bine jocul, reusind sa deschida scorul la jumatatea primei reprize, in urma unui lovituri de cap din 7 metri. Trupa lui Ion Buzoianu a replicat inainte de pauza, astfel ca dupa semnalul de alarma tras de Tomescu, oaspetii au restabilit egalitatea prin I. Plamada, care a trimis in viclu o minge respinsa anemic de defensiva bacauana.

Echilibru de pe teren avea sa se rupa insa odata cu startul reprizei secunde, cand in prim plan a iesit arbitrul Petre Materciuc. Aflat la ultimul meci din cariera, centralul nemtean a acordat doua cartonase rosii in tabara suceveana in decursul a numai zece minute de joc. Astfel, rapidistii au ramas in doar 8 jucatori de camp dupa eliminarea lui Fl. Plamada, trimis in tribune pentru cumulul de cartonase galbene, urmata de cea a lui Mircea Negru, scos de pe teren la sesizarea unuia dintre tusieri, care a reclamat faptul ca golgheterul “alb-visiniilor” l-ar fi injurat, desi cei doi erau despartiti in acel moment de o distanta de aproape 50 de metri.

In aceste conditii, reduta suceveana a cedat pe finalul jocului, FCM Onesti reusind sa-si asigure victoria, gratie a doua goluri semnate in ultimele 5 minute, prima reusita venind in urma unei lovituri libere.

Scor final 3-1 in favoarea onestenilor si Rapid Suceava intra adanc in hora retrogradarii, fiind inaintea ultimei etape a turului pe locul 12 in clasament, la egalitate de puncte cu primul loc virtual retrogradabil.

Ion Buzoianu a trimis pe teren urmatoarea formula de joc: Gavriloaia – Spatar, Breniuc, Fl. Plamada, Oniu – Tomescu, Branza, Apetri, Golofca – I. Plamada, Negru. Au mai intrat: Sava, Pantea, Corban si Burlacu.