Dorohoi – FC Pojorâta: 6-0

Black Friday pentru FC Pojorata. Echipa lui Danut Mandrila a incasat cea mai drastica infrangere de la debutul in Liga a III-a, dupa ce a fost spulberata astazi, cu scorul de 0-6, in deplasarea de la FCM Dorohoi, intr-o partida din etapa a XIV-a.

Trupa lui Vespazian Colban n-a uitat esecul cu scandal din meciul tur si a inceput in forta jocul revansa de peste Siret, reusind sa deschida scorul inca din minutul 10, cand Edy Sandu a transformat un penalty obtinut de Vrabie. Peste doar trei minute, bucovinenii au fost lasati in zece oameni. Tivodar a vazut al doilea cartonas galben din partea de centralul clujean Florin Dreve, iar din acel moment jocul a curs intr-un singur sens. Cu un jucator in plus pe teren, botosanenii au dus scorul la 3-0 intr-un interval de doar zece minute, dupa doua faze trase la indigo, in care Sandu a centrat in fata portii, iar Homneac a inscris ca la antrenamente. Mai mult, cu trei inainte de pauza, Vrabie a luat o actiune pe cont propriu si gazdele incheiau repriza cu 4-0 pe tabela. In partea secunda, Edy Sandu si-a trecut in cont dubla in minutul 59, cu un lob din marginea careului, iar peste doar doua minute, Homneac a bifat hattrickul si a rasucit cutitul in rana sucevenilor. La intrarea in ultimul sfert de ora, Grumezescu a mai nimerit o data bara portii oaspetilor, iar in minutul 85 s-a restabilit si egalitatea numerica pe gazon, dupa ce Cososchi a vazut al doilea galben. Trupa lui Danut Mandrila a avut sansa golului de onoare in ultimul minut, dar s-a opus portarul Rohetki. Scor final 6-0, iar FC Pojorata este facuta groggy  pe stadionul unde in urma cu cinci luni sarbatorea promovarea in Liga a III-a.