FC Pojorata – FC Zagon: 5-1

Pojorata - Mandrila

FC Pojorata s-a apropiat la patru puncte de primul loc in clasamentul seriei intai a Ligii a III-a dupa ce s-a impus sambata, pe teren propriu, in fata celor de la FC Zagon, in ultimul joc din cadrul etapei a XXII-a.

Trupa antrenata de Danut Mandrila a deschis scorul in minutul 16, prin Colta, iar pana la pauza si-a dublat avantajul prin Buhacianu, care a inscris dupa o combinatie in fata portii. La doua minute dupa reluare, Colta si-a trecut in cont dubla cu un sut in forta la coltul lung, iar Buhacianu l-a imitat in minutul 58, marcand cu capul pentru 4-0. Rus si-a trecut si el numele pe lista marcatorilor cu o “scarita”, in minutul 71, golul de onoare al oaspetilor venind tarziu, cu patru minute inainte de final, dintr-un penalty trasformat de catre Stirbu. Scor final 5-1.

A fost o victorie de moral in fata unui adversar accesibil. Scorul putea fi si mai mare daca fructificam toate ocaziile pe care le-am avut. In privinta luptei pentru primul loc, ne vom juca sansa pana la capat”, a declarat Danut Mandrila.

FC Pojorata: Puianu – Prundean, Patca, Bolbos, Cristescu, Dutica, Stanescu, Colta, Padurariu, Buhacianu, S. Rus. Au mai intrat: Kuruc, Varlan, Iuga si Tivodari.