Foto| Pojorata, in Liga a III-a

FC Pojorata a reusit cea mai importanta performanta din istoria clubului. Echipa antrenata de Danut Mandrila a promovat in premiera in Liga a III-a, dupa ce a trecut astazi dupa-amiaza, in reprizele de prelungire, cu scorul de 2-1, de formatia Viitorul Targu Frumos, intr-un meci de baraj desfasurat pe stadionul din Dorohoi.

Incurajata din tribune de circa 400 de suporteri, inclusiv de presedintele Consiliului Judetean, Catalin Nechifor, gruparea suceveana a fortat deschiderea scorului inca din primul sfert de ora de la fluierul de start, dar portarul Geoacas s-a opus in doua randuri la executiile lui Nemes si Prundean. FC Pojorata avea sa deschida scorul in minutul 30, cand Grigoras a comis hent in careu, centralul bacauan Emil Voicu a indicat penalty si veteranul Ionita a inscris pe punctul cu var de la 11 metri pentru 1-0 la pauza. “Ros-albastrii” au iesit insa deconectati de la vestiare, iar acest lucru i-a costat, Viitorul Targu Frumos restabilind egalitatea la doar un minutul de la reluarea jocului, gratie unui gol semnat de Dodan, care a scapat singur pe partea stanga si l-a invins pe Axinte cu o executie la coltul lung. Mai mult, trupa lui Danut Mandrila a ramas in zece oameni cu patru minute inainte de finalul timpului regulamentar, dupa ce Nutu a vazut al doilea cartonas galben. In ciuda inferioritatii numerice, formatia suceveana a gasit drumul spre golul izbavitor. Irimia a luat o actiune pe cont propriu in debutul primei reprize de prelungiri, a pasat pe culoar catre Nemes, care a preluat mingea, a driblat portarul iesean si a inscris cu poarta goala din sase metri. Scor final 2-1, iar FC Pojorata respecta traditia si devine a zecea campioana a judetului Suceava care ajunge in Liga a III-a in urma barajului.

FC Pojorata: Axinte – Tivodari, Nutu, Prundean, Cherariu, Botezatu, Irimia, Ionita, Nemes, Lazar, Movileanu. Antrenor: Danut Mandrila. Pe parcurs au mai intrat: Ilie Cornel, Sarbu, Stroia si Iftimie.

Viitorul Targu Frumos: Geocas – Rotaru, Chelaru, Beceru, Alexii, Davidoaia, Grigoras, Chiper, Dodan, Despan, Scrab. Antrenor: Tiberiu Beceru. Pe parcurs au mai intrat: Gutu si Hauta.