Pojorâta, duş rece la Moineşti

FC Pojorata a incasat un dus rece la prima deplasare in Liga a III-a, echipa pregatita de Danut Mandrila pierzand cu scorul de 1-4 (0-1), meciul disputat astazi pe terenul celor de la CSM Moinesti, in prologul etapei a doua din actualul sezon.

Cele doua formatii s-au tatonat reciproc in prima jumatate de ora de joc, deschiderea scorului venind abia in minutul 35, cand Braescu a sutat, fara preluare, in vinclu portii sucevene si a stabilit totodata si scorul pauzei. Repriza secunda a inceput dupa acelasi scenariu intalnit in debutul jocului, dupa care oaspetii au capotat, bacauanii marcand de trei ori intre minutele 72 si 80. Berbecie si-a trecut in cont o dubla intr-un interval de doar doua minute, iar Corman a incheiat recitalul ofensiv al gazdelor, invingandu-l pe portarul Axinte pentru a patra oara. De partea cealalta, bucovinenii si-au salvat onoarea in ultimul minut, cand au marcat prin Stroia, introdus pe teren in debutul partii secunde. Scor final 4-1, iar CSM Moinesti este cel putin pana sambata liderul clasamentului in seria intai a Ligii a III-a.

FC Pojorata: Axinte – Fortuna, Neagoe, Prundean, V. Nutu, Botezatu, Cherariu, Nemes, Dodan, Irimia, Beleca. Au mai evoluat: Stroia, Donose, Ionita si Tivodari.

Rezultatele etapei a II-a:
CSM Moinesti – FC Pojorata 4-1
FCM Dorohoi – Aerostar Bacau
Ceahlaul II – Cetatea Targu Neamt
Petrotub Roman – Bucovina Radauti
Stiinta Miroslava – Sporting Suceava (sambata)
Kosarom Pascani – FCM Bacau (neprogramat)

11.     Bucovina Radauti    1    0    0    1    1-3    0p

Din seria intai a Ligii a III-a va mai retrograda la finalul actualului sezon o singura echipa, ultima clasata in play-out. FCM Bacau nu a fost programata in etapa de la finalul acestei saptamani si va fi exclusa din campionat pentru doua neprezentari.